Lise öğrencilerinin 21. yy becerileri ile çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz-yeterlik ve hazırbulunuşluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of high school students' 21st century skills and their levels of self-efficacy and readiness for online learning
  1. Tez No: 991570
  2. Yazar: EDA CANEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE YILMAZ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz-yeterlik ve hazırbulunuşluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma kapsamında, öğrencilerin dijital çağın gerektirdiği öğrenme dinamiklerine ne ölçüde uyum sağladıkları belirlenmekte ve bu becerilerin çevrimiçi öğrenme süreçlerine olan etkisi ortaya konulmaktadır. Araştırma nicel yöntem kullanılarak ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Batman ilinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmakta olup, araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemiyle seçilen ve çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 433 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, Lise Öğrencileri İçin Çevrimiçi Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği ve Çevrimiçi Öğrenmeye Yönelik Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Alt boyutlar arasında gerçekleştirilen Pearson korelasyon analizi sonuçları, 21. yüzyıl becerileri ile çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz-yeterlik ve hazırbulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. En güçlü ilişkilerin öğretici ve akran etkileşimi ve iletişimi öz-yeterliği ile öz-denetim ve motivasyon etkinliği (r = 0,826; p < 0,01) ile çevrimiçi öğrenme öz-yeterliliği ve öğretici ve akran etkileşimi ve iletişimi öz-yeterliliği (r = 0,682; p < 0,01) alt boyutları arasında olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan bağımsız örneklemler t-testi sonucunda, yalnızca bilgisayar öz-yeterliliği boyutunda anlamlı bir farklılık saptanmış; erkek öğrencilerin bu boyutta kadın öğrencilere kıyasla daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmüştür (p < 0,05). Yaş ve sınıf düzeyine göre gerçekleştirilen tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçları ise eleştirel düşünme ve problem çözme, girişimcilik ve inovasyon, sosyal sorumluluk ve liderlik, bilgisayar öz-yeterliliği, kendi kendine öğrenme, kariyer bilinci, öğretici ve akran etkileşimi ve iletişimi öz-yeterliliği boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between high school students' 21st-century skills and their levels of self-efficacy and readiness for online learning. The study determines the extent to which students adapt to the learning dynamics required by the digital age and reveals the impact of these skills on online learning processes. The research was conducted using quantitative methods with a correlational survey design. The population of the study consists of high school students studying in Batman province, and the sample consists of a total of 433 students selected by appropriate sampling methods and voluntarily participating in the study. The Multidimensional 21st Century Skills Scale, the Online Learning Readiness Scale for High School Students, and the Self-Efficacy Scale for Online Learning were used as data collection tools in the study. The results of the Pearson correlation analysis conducted between the sub-dimensions showed that there were significant and positive relationships between 21st-century skills and levels of self-efficacy and readiness for online learning. The strongest relationships were found between instructional and peer interaction and communication self-efficacy and self-regulation and motivation effectiveness (r = 0.826; p < 0.01) and between online learning self-efficacy and instructional and peer interaction and communication self-efficacy (r = 0.682; p < 0.01). The independent samples t-test conducted according to the gender variable revealed a significant difference only in the computer self-efficacy dimension; male students had a higher mean in this dimension compared to female students (p < 0.05). The results of the one-way analysis of variance (ANOVA) conducted according to age and grade level revealed significant differences in the dimensions of critical thinking and problem solving, entrepreneurship and innovation, social responsibility and leadership, computer self-efficacy, self-directed learning, career awareness, teacher and peer interaction and communication self-efficacy.