Pankreatik lipaz enziminin inhibisyonu için indol içeren Schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve enzim-inhibitör kenetlenmesi
Synthesis, characterization and enzyme-inhibitor docking of indole-containing Schiff bases for the inhibition of pancreatic lipase enzyme
- Tez No: 992040
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, obezite 1975'ten bu yana küresel olarak üç kat artmıştır. Obezite kardiyovasküler hastalık, kanser, diyabet ve bazı organların fonksiyonel depresyonu gibi çeşitli ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Obezitenin uzun süreli tedavisinde kullanılan tek ilaç Orlistat'tır. Orlistat'ın etki mekanizması, pankreatik lipaz (PL) enzimini inhibe etmesine dayanır. Bununla birlikte, Orlistat'ın, olumsuz ve sakıncalı yan etkilere sahip olmasından dolayı, yeni pankreatik lipaz inhibitör bileşiklerinin bulunması büyük öneme sahiptir. Bunlar arasında, indol içeren yapıların PL inhibisyonunda önemli bir paya sahip olduğu belirlenmiştir. Tez kapsamında, indol içeren imin bileşikleri ve onların Fe(III) komplekslerinin sentezinden önce SwissADME programı ile ilaca uygunluğu belirlenmiştir. Hedeflenen moleküller sentezlenip, FT-IR, UV-GB, HRMS ve NMR ile karakterizasyonları yapıldıktan sonra tüm moleküllerin PL enzim inhibisyonu belirlenmiştir. İnhibisyon sonuçlarına göre dört ligant içinden, In-H-2A.4MF ligantının 4,05 µM derişiminde daha düşük IC₅₀ değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Fe(III) kompleksleri arasında ise 3,87 µM derişimiyle In-H-2A.4MF-Fe kodlu kompleksin düşük IC50 değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Moleküler kenetlenme çalışmasında enzimin aktif bölgesi ile etkileşim Tyr114 ve Phe77 amino asitleri yoluyla gerçekleşmiştir. In-H-2A.4NF ve In-H-2A.4MF kodlu ligantlar diğerlerine göre daha yüksek skor ile affinite göstermiştir (-8,096, -8,081).
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, obesity has tripled globally since 1975. Obesity leads to various serious conditions such as cardiovascular disease, cancer, diabetes, and functional impairment of certain organs. The only drug used in the long-term treatment of obesity is Orlistat. Orlistat's mechanism of action is based on its inhibitory effect on pancreatic lipase (PL). However, due to Orlistat's adverse and undesirable side effects, the discovery of new pancreatic lipase inhibitor compounds is of great importance. Among these, indole-containing structures have been found to play a significant role in PL inhibition. In this thesis, the suitability of indole-containing imine compounds and their Fe(III) complexes for drug use was predicted using the SwissADME program prior to their synthesis. After synthesizing the target molecules and characterizing them using FT-IR, UV-Vis, HRMS, and NMR, the PL enzyme inhibition of all molecules was determined. According to the inhibition results, the In-H-2A.4MF ligand exhibited the lowest IC₅₀ value (4.05 µM) compared to the other three ligands. Among Fe(III) complexes, the complex coded In-H-2A.4MF-Fe was found to have a low IC50 value at a concentration of 3.87 µM. In the molecular docking study, interaction with the active site of the enzyme occurred via the TYR114 and Phe77 amino acids. The ligands coded as In-H-2A.4NF and In-H-2A.4MF showed higher affinity scores compared to the others (-8.096, -8.081).