Aversion contracyclique pour le risque et les biais psychologiques - étude du marché financier Français sur données intrajournalières
Kontrasiklik risk aversiyonu ve psikolojik sapmalar – Fransa finansal piyasasının gün içi veriler üzerinden etüdü
- Tez No: 992093
- Danışmanlar: PROF. DR. GUNTHER CAPELLE-BLANCARD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Unıversıte Parıs Ouest Nanterre La Defense
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, risk aversiyonu düzeyindeki varyasyonların nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlayan bir dizi teorik mülahaza ve ampirik çalışma sunmaktadır. Zımni ve gerçekleşen volatiliteler baz alınarak tahmin edilen volatilite risk primi (VRP), risk aversiyonu düzeyi için güvenilir bir proksi teşkil etmektedir. Tez genelinde VRP; Fransız finans piyasasına ait gün içi veriler kullanılarak, model-free bir yöntemle tahmin edilmiştir. Birinci Bölüm, VRP'deki zamansal değişimleri yönlendiren makroekonomik ve finansal değişkenleri tanımlamaktadır. İkinci Bölüm, VRP düzeyindeki bir şokun varlıklar, sektörler ve Fransız piyasası arasındaki korelasyonlar üzerindeki etkisini incelemekte; korelasyon örüntülerinin kesitsel ve zaman serisi özelliklerindeki kontrasiklik varyasyonları, yatırımcıların sınırlı bilgi işleme kapasiteleriyle açıklamaktadır. Üçüncü Bölüm, volatilite asimetrisi fenomenini yeniden ele almakta ve bu asimetrinin, volatilitenin ve risk aversiyonunun yüksek olduğu dönemlerde daha belirgin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis presents a set of theoretical reflections and empirical studies that aim to assess the causes and consequences of variations in the level of risk aversion. The volatility risk premium (VRP) which is estimated basing on the implied and realized volatilities provides a reliable proxy for the level of risk aversion. Throughout the thesis, the VRP is estimated in a model-free fashion, relying on the intraday data on French financial market. The first chapter identifies macro-economic and financial variables that drive the time-variations in the VRP. The second chapter studies the impact of a shock to the VRP level on the correlations between assets, sectors and the French market and explains the counter-cyclical variations in the cross-sectional and time-series properties of correlation patterns through the investors' limited information processing capacity. The third chapter reconsiders the volatility asymmetry phenomenon and shows that this asymmetry is more pronounced in the periods of high volatility and risk aversion.