Karpal tünel sendromu semptomları üzerine traksiyonun etkisi
Effect of traction on symptoms of carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 99233
  2. Yazar: GÜRSOY COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Coşkun G., Karpal Tünel Sendromu Semptomları Üzerine Traksiyonun Etkisi Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Uzmanlık Tezi, Ankara 2000. Karpal Tünel Sendromunun (KTS) tanısı konan olgular üzerinde traksiyonun etkinliğini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi ve Romatizmal Hastalıklar Ünitesi işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. KTS'li 40 olgu rastgele yöntemle 2 gruba ayrılmış, kontrol grubundaki 20 olguya hot-pack, ultrason ve egzersiz programından oluşan konservatif tedavi yaklaşımı, deney grubundaki 20 olguya ise bu tedavi yöntemine ilave olarak mekanik traksiyon uygulanmışlar. Tedavi programı 3 hafta süre ile uygulanmıştır (5 gün/hafta). Olgular tedavi öncesi ve sonrası normal eklem hareketleri, antropometrik ölçümler, kas kuvveti, kavrama kuvveti, ağrı, duyu, eklem ve yumuşak doku sertliği yönünden değerlendirilmiş, KTS testleri ile semptom şiddet skalası ve fonksiyonel durum skalalan uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Coşkun G., Effect of Traction on Symptoms of Carpal Tunnel Syndrome, Hacettepe University, Health Sciences Institution. Physical Therapy and Rehabilitation Program, Thesis of Master of Science, Ankara, 2000. This study was performed at Hacettepe University, Scholl of Physical Therapy and Rehabilitation, Orthopedic Rehabilitation and Rheumatic Diseases Units, with the aim of investigating the effectiveness of traction in subjects with carpal tunnel syndrome (CTS) 40 subjects with CTS were randomly seperated into two groups. 20 subjects in the control group were treated with a conservative treatment method composedr of hat pack, ultrasound and exercise. Subjects in the study group (n=20) underwent a treatment program, including hat pack, ultrasound, exercise and mechanic traction. Treatment lasted 3 weeks (5 days/week). All subjects were evaluated before and after treatment and the evaluations included normal range of motion, anthropometic measurements, muscle strength, gripping strength, pain, sensory assessment, joint and soft tissue stiflhess, CTS tests, symptom severity and functional statement scales.