Farklı ortamlarda geliştirilen mayalardan elde edilen postbiyotiklerin biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of bioactive properties of postbiotics obtained from yeasts grown in different media
- Tez No: 992749
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KAYACAN ÇAKMAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Postbiyotikler, canlı mikroorganizmalar tarafından üretilen veya hücre lizisi sonrasında ortaya çıkabilen çözünür metabolitlerdir. Postbiyotiklere örnek olarak bakteriyosinler, ekzopolisakkaritler, kısa zincirli yağ asitleri ve enzimler verilebilir. Postbiyotikler esas olarak laktik asit bakterilerinden (LAB) ve mayalardan elde edilmekte ve öncelikle fermentasyon süreci ile sentezlenmektedir. Maya kaynaklı postbiyotikler üzerine yapılan araştırmalar, gıda, sağlık ve tarım dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki potansiyel uygulamaları nedeniyle giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Ancak, maya postbiyotikleri üzerine yapılan çalışmalar sınırlı olup, mevcut çalışmaların büyük bir kısmı Saccharomyces cerevisiae (S. cerevisiae) kaynaklı postbiyotiklere odaklanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, iki farklı besiyerinde (Sabouraud dextrose broth (SDB) ve yeast peptone dextrose broth (YPD)) geliştirilen beş farklı maya suşundan (üç S. cerevisiae, bir Kluyveromyces marxianus (K. marxianus) ve bir Kazachstania unispora (Kz. unispora)) postbiyotikler elde edilmiş ve bu postbiyotiklerin biyoaktif özellikleri değerlendirilmiştir. Öncelikle mayaların büyüme kinetikleri incelenmiş ve YPD ortamının daha uzun süren bir lag fazından sonra daha yüksek biyokütle ve daha hızlı büyümeyi teşvik ettiği görülmüştür. Mayalar YPD ve SDB ortamında geliştirildikten sonra elde edilen postbiyotikler liyofilize edilmiştir. Liyofilize postbiyotikler FTIR ile kimyasal olarak karakterize edilmiş ve kontrol ortamlarına kıyasla protein, peptit, amino asit ve karbonhidratla ilgili bantlarda değişiklikler olduğu gözlemlenmiştir. Toplam fenolik madde ve antioksidan analizleri postbiyotiklerin önemli antioksidan aktivite sergilediği ve bunun suş ve besiyerine bağlı bir şekilde etkilendiği, YPD ortamında geliştirilmiş olan mayalardan elde edilen postbiyotiklerin genellikle daha yüksek aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. K. marxianus 2kY postbiyotik örneğinin TFM, DPPH, ABTS ve FRAP değerleri sırasıyla 17,42 ± 0,13 mg GAE/g, 4,86 ± 0,05 mg TE/g, 10,28 ± 0,04 mg TE/g, 3,91 ± 0,06 mg TE/g bulunarak bu örneğin en yüksek antioksidan aktiviteye sahip örneklerden biri olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca postbiyotiklerin, Lacticaseibacillus rhamnosus GG (L. rhamnosus GG) ve Limosilactobacillus reuteri E81 (L. reuteri E81) gelişimini destekleyici potansiyelleri olduğu bulgusuna varılmış olup bu etkinin bakteri suşuna, postbiyotiğin üretildiği mayaya ve ortam türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği görülmüştür. Araştırmada Kz. unispora 4kS postbiyotiğinin kontrol örneğine göre L. rhamnosus GG gelişimini %16,35 oranında, S. cerevisiae 3kS postbiyotiğinin kontrol örneğine göre L. reuteri E81 gelişimini %5,10 oranında stimüle ettiği saptanmıştır. Test edilen koşullar altında postbiyotiklerin disk difüzyon yöntemi ile test mikroorganizmalarına karşı antibakteriyel ve antifungal etkisi tespit edilememiştir. Genel olarak, bu tez çalışması maya postbiyotiklerinin suş ve ortama özgü doğasını vurgulamakta ve maya postbiyotiklerinin biyoaktif ve fonksiyonel uygulama potansiyellerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Postbiotics are soluble metabolites produced by live microorganisms or that can arise after cell lysis. Examples of postbiotics include bacteriocins, exopolysaccharides, short-chain fatty acids, and enzymes. Postbiotics are primarily derived from lactic acid bacteria (LAB) and yeasts and are synthesized mainly through fermentation. Research on yeast-derived postbiotics is gaining increasing importance due to their potential applications in various fields, including food, health, and agriculture. However, studies on yeast postbiotics are limited, and those that are available focus on postbiotics obtained from Saccharomyces cerevisiae (S. cerevisiae). In this thesis thesis, postbiotics were obtained from five different yeast strains (three S. cerevisiae, one Kluyveromyces marxianus (K. marxianus), and one Kazachstania unispora (Kz. unispora)) grown in two different media (Sabouraud dextrose broth (SDB) and yeast peptone dextrose broth (YPD)), and the bioactive properties of these postbiotics were evaluated. First, the growth kinetics of the yeasts were investigated, and it was observed that the YPD medium promoted higher biomass and faster growth after a longer lag phase. After the yeasts were grown in YPD and SDB media, the obtained postbiotics were lyophilized. The lyophilized postbiotics were chemically characterized by FTIR, and changes in protein, peptide, amino acid, and carbohydrate-related bands were observed compared to control media. Total phenolic content and antioxidant analyses showed that postbiotics exhibited significant antioxidant activity, which was influenced by the strain and culture medium. Postbiotics obtained from yeasts grown in YPD medium generally had higher activity. The TFM, DPPH, ABTS, and FRAP values of the K. marxianus 2kY postbiotic sample were found to be 17.42 ± 0.13 mg GAE/g, 4.86 ± 0.05 mg TE/g, 10.28 ± 0.04 mg TE/g, and 3.91 ± 0.06 mg TE/g, respectively, leading to the conclusion that this sample was one of those with the highest antioxidant activity. Furthermore, it was found that postbiotics have the potential to support the growth of Lacticaseibacillus rhamnosus GG (L. rhamnosus GG) and Limosilactobacillus reuteri E81 (L. reuteri E81), and this effect may vary depending on the bacterial strain, the yeast in which the postbiotic is produced, and the type of medium. In the study, it was determined that the Kz. unispora 4kS postbiotic stimulated the growth of L. rhamnosus GG by 16.35% compared to the control sample, and the S. cerevisiae 3kS postbiotic stimulated the growth of L. reuteri E81 by 5.10% compared to the control sample. Under the tested conditions, no antibacterial or antifungal effect of postbiotics against the test microorganisms could be detected by the disk diffusion method. Overall, this thesis highlights the strain- and environment-specific nature of yeast postbiotics and underlines the need for further research to better understand their bioactive and functional application potentials.