A comparative study on brand loyalty management of Airbnb and traditional hotels
Airbnb ve geleneksel otellerin marka sadakat yönetimi üzerine karşılaştırması
  1. Tez No: 993408
  2. Yazar: AYLA ALTUNÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SAM DEMIRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Airbnb, bireyden bireye mülk paylaşımı sağlayan bir platform olarak, geleneksel oteller için önemli bir rakip haline gelmiştir. Müşteri sadakati, konaklama sektöründeki en önemli unsurlardan biri olduğundan, bu çalışma Airbnb'nin geleneksel otellerle rekabetinde müşteri sadakatini artırmaya yönelik üç tema (elektronik ağızdan ağıza iletişim [e-WOM], güven ve müşteri etkileşimi) temelinde stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Airbnb ile geleneksel oteller arasındaki farkları müşteri bakış açısından derinlemesine anlamak için, son 12 ay içinde her iki konaklama türünü de en az bir kez deneyimlemiş sekiz Y kuşağı (millennial) müşteri ile görüşmeler yapılmıştır. Kavramsal çerçeve için müşteri odaklı bir yaklaşım benimsenmiştir. Veri toplama süreci, yedi farklı milletten sekiz kişiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmuştur. Toplanan veriler çözümlenmiş ve“in vivo kodlama”tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Üç temel bulgu elde edilmiştir. İlk olarak, Y kuşağı için Airbnb'de konaklama kararı verirken e-WOM önemli bir etkendir; ancak otellerde konaklarken e-WOM'un etkisi daha azdır, çünkü otellerin belirli asgari standartlara sahip oldukları varsayılmaktadır. İkinci olarak, literatürde sadakat için önemli bir unsur olarak görülen güven, bu çalışmanın katılımcıları açısından o kadar belirleyici değildir. Katılımcılar otellere daha fazla güven duymalarına rağmen, farklı nedenlerle Airbnb'i kullanmaya devam etmektedirler. Üçüncü olarak, müşteri etkileşimi, Y kuşağının konaklama tercihlerinde kritik bir rol oynamakta ve katılımcılar hem Airbnb konutlarında hem de geleneksel otellerde yüksek kaliteli müşteri hizmeti beklemektedirler. Çalışma, Airbnb müşteri sadakatini artırmak için altı stratejik öneri geliştirmiştir. Birincisi, e-WOM kapsamında, Airbnb'nin ev sahipleriyle çevrimiçi toplantılar düzenleyip bu toplantıları çevrimiçi platformlarda paylaşarak müşterilerine değer verdiğini göstermesi önerilmektedir. İkincisi, web sitesini yeniden tasarlayarak“aile”bağlantısı oluşturulmalı ve Y kuşağını daha yaşlı aile üyeleriyle birlikte Airbnb mülklerinde konaklamaya teşvik etmelidir. Üçüncüsü, ev sahiplerinin mülklerine ait daha ayrıntılı fotoğraflar paylaşmaları desteklenmelidir. Dördüncüsü, iptal sorunlarını azaltmak için ev sahiplerine yönelik etkili yaptırımlar uygulanarak müşteri güveni güçlendirilmelidir. Beşincisi, sosyal medya hesaplarını daha müşteri odaklı hale getirerek müşteri etkileşimini artırmalıdır. Son olarak, Airbnb, müşterilerin ev sahipleriyle ciddi bir sorun yaşamaları durumunda, bu sorunun Airbnb tarafından çözüleceğini garanti etmelidir.
Özet (Çeviri)
Airbnb, a peer-to-peer property sharing platform, has become an important competitor for traditional hotels. Because customer loyalty is one of the most important factors in the hospitality industry, this research focused on this aspect. This study sought to find strategies based on three themes (e-WOM, trust and customer engagement) to improve Airbnb's customer loyalty in competing with traditional hotels. For an in-depth understanding of the differences between Airbnb and traditional hotels from the customer perspective, eight millennial customers who had used both Airbnb and traditional hotels at least once within the previous 12 months were chosen for interview. The customer-centric approach was used for the conceptual framework. Data collection consisted of semi-structured interviews with eight people of seven different nationalities. The data collected was transcribed and then analysed using the“in Vivo coding”technique. Three conclusions were found. Firstly, for millennials, e-WOM is important when deciding to stay at an Airbnb property, but is much less important when staying in a hotel because they expect hotels to have minimum standards. Secondly, although trust is seen as an important factor for loyalty in the literature reviewed, it is not very important for this study's participants. They continue to use Airbnb for other reasons, despite trusting hotels more. Thirdly, customer engagement is crucial for millennials in their accommodation preferences, and they expect high-quality customer service in both Airbnb properties and traditional hotels. The study identified six recommended strategies to improve customer loyalty to Airbnb. Firstly, for e-WOM, Airbnb should set up online meetings with hosts to improve the service, and then upload these meetings online to demonstrate to customers that they are important to Airbnb. Secondly, it should redesign its website and create a“family”link to encourage millennials to have family trips with older family members to Airbnb properties. Thirdly, it should encourage hosts to share more detailed photos of their properties. Fourthly, for cancellation problems, effective sanctions should be imposed on hosts to build customer trust. Fifthly, it should increase its customer engagements by making its social media accounts more customer oriented. Lastly, Airbnb should guarantee that if a customer has a serious problem with a host, Airbnb will resolve it.