Vedide Baha Pars'ın yaşamı üzerine bir değerlendirme
An evaluation of the life of Vedide Baha Pars
- Tez No: 993634
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Biography, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusu olan Vedide Baha Pars, erken Cumhuriyet döneminin önemli bir kadın eğitimcisi olarak öne çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, Vedide Baha Pars'ın yaşam öyküsünü, eğitim aldığı kurumları, mesleki deneyimleri, aile ve çevresel etkileri ile kadın hakları ve kadınların eğitimine ilişkin düşüncelerini bütüncül bir biçimde ele alarak, onun döneminin eğitim tarihi içerisindeki yerini, katkılarını ve eğitim yönetimi alanındaki rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden anlatı araştırmasının bir alt türü olan biyografi deseni çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın veri kaynaklarını; dönemin arşiv belgeleri, süreli yayınlar, Pars'a ait yazılı eserler, anılar ve konuya ilişkin ikincil kaynaklar oluşturmaktadır. Doküman analizi yoluyla elde edilen veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Bu süreçte Pars'ın yaşamı, eserleri ve hakkında yapılan çalışmalar, dönemin toplumsal ve kültürel koşullarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Vedide Baha Pars'ın eğitim anlayışında nitelikli eğitimi toplumsal dönüşümün temel unsurlarından biri olarak gördüğünü ve kadınların eğitimini bireysel olduğu kadar toplumsal bir gereklilik olarak da ele aldığını ortaya koymaktadır. Pars, katıldığı Millî Eğitim Şûraları aracılığıyla Türkiye'de demokratik eğitim felsefesinin benimsenmesinde; eğitim psikolojisi alanının öğretmen yetiştirme programlarına dâhil edilmesinde ve bu alanın kurumsallaşmasında rol oynamıştır. Ayrıca Pars'ın demokratik, öğrenci merkezli ve çağdaş eğitim anlayışını benimsediği; eğitim yöneticisi kimliğiyle Türk eğitim tarihinde öncü bir kadın eğitimci olarak önemli bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, Vedide Baha Pars'ın yaşam öyküsünü, düşünsel birikimini, eğitim anlayışını ve yönetici kimliğini tarihsel bağlam içinde ele alarak Cumhuriyet dönemi eğitim politikalarının anlaşılmasına katkı sunmakta ve erken Cumhuriyet döneminin öncü kadın eğitimcilerinden birini görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vedide Baha Pars, the subject of this master's thesis, stands out as one of the prominent women educators of the early Republican period in Turkey. The aim of this study is to examine Pars's life story, educational background, professional experiences, family and environmental influences, as well as her views on women's rights and women's education from a holistic perspective, and to reveal her place in the history of education of her time, her contributions, and her role in the field of educational administration. The research was conducted within the framework of the biographical design, a sub-type of narrative research among qualitative research methods. The data sources of the study consist of archival documents of the period, periodicals, written works by Pars, memoirs, and secondary sources related to the subject. The data obtained through document analysis were analyzed using the content analysis technique. In this process, Pars's life, works, and the studies about her were evaluated together with the social and cultural conditions of the period. The findings indicate that Vedide Baha Pars regarded qualified education as one of the fundamental elements of social transformation and considered women's education not only as an individual issue but also as a social necessity. Through her participation in the National Education Councils, Pars played a role in the adoption of a democratic educational philosophy in Turkey, the inclusion of educational psychology in teacher training programs, and the institutionalization of this field. Moreover, it was concluded that Pars embraced a democratic, student-centered, and contemporary educational approach and, as an educational administrator, assumed an important role as a pioneering woman educator in the history of Turkish education. By addressing Vedide Baha Pars's life story, intellectual background, educational philosophy, and administrative identity within a historical context, this study contributes to a better understanding of educational policies in the Republican period and makes visible one of the pioneering women educators of the early Republican era.