Evaluating the impact of cultural and usability factors on the adoption of ride hailing platforms in Syria
Suriye'de araç çağırma platformlarının benimsenmesinde kültürel ve kullanılabilirlik faktörlerinin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 993665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çatışma sonrası zorluklarla ve gelişmekte olan dijital altyapıyla karakterize edilen Suriye bağlamında, araç çağırma platformlarının benimsenmesinde kültürel ve kullanılabilirlik faktörlerinin etkisini araştırmaktadır. Teknoloji Kabul Modeli (TAM), Planlı Davranış Teorisi (TPB) ve Hofstede'nin Kültürel Boyutlarını birleştiren entegre bir teorik çerçeveye dayanan araştırma, kültürel değerlerin, kullanılabilirlik faktörlerinin ve sosyal etkinin kullanıcıların araç çağırma hizmetlerini sürekli kullanma niyetini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Veriler, %69,31'lik bir yanıt oranıyla Suriye'deki 402 araç çağırma platformu kullanıcısına uygulanan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Çoklu regresyon analizleri, üç kültürel boyutun—maskülenizm (β = 0.397), belirsizlikten kaçınma (β = 0.228) ve güç mesafesi (β = 0.185)—sürekli kullanım niyetini önemli ölçüde öngördüğünü ve toplam varyansın %65'ini açıkladığını ortaya koymuştur. Beklentilerin aksine, kolektivizm anlamlı bir doğrudan etki göstermemiştir. Ek olarak, hem kullanım kolaylığı (β = 0.319) hem de öznel normlar (β = 0.403) sürekli kullanım niyetiyle güçlü pozitif ilişkiler gösterirken, güven orta düzeyde ancak anlamlı bir etki (β = 0.477) sergilemiştir. Aracılık analizleri ayrıca güvenin, kullanım kolaylığı ile sürekli kullanım niyeti arasındaki ve öznel normlar ile sürekli kullanım niyeti arasındaki ilişkilere kısmen aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, kültürel değerlerin, kullanılabilirlik faktörlerinin ve sosyal etkinin kullanıcı davranışını şekillendirmek için nasıl bir araya geldiğini göstererek, çatışmadan etkilenen ortamlarda teknoloji benimsenmesini anlamamıza katkıda bulunmaktadır. Araştırma, Suriye pazarında kullanıcı katılımını artırmak isteyen araç çağırma platformu sağlayıcılarına değerli bilgiler sunarak, kullanıcı dostu tasarıma öncelik vermenin, güven oluşturma mekanizmaları uygulamanın, sosyal etkiden yararlanmanın ve platform özelliklerini kültürel değerlerle uyumlu hale getirmenin, Suriyeli kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan daha çekici ve sürdürülebilir hizmetler yaratabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of cultural and usability factors on the adoption of ride-hailing platforms in Syria, a context characterized by post-conflict challenges and evolving digital infrastructure. Drawing on an integrated theoretical framework combining the Technology Acceptance Model (TAM), Theory of Planned Behavior (TPB), and Hofstede's Cultural Dimensions, the research examines how cultural values, usability factors, and social influence shape users' continuous intention to use ride-hailing services. Data were collected through a survey of 402 ride-hailing platform users in Syria, with a response rate of 69.31%. Multiple regression analyses revealed that three cultural dimensions—masculinism (β = 0.397), uncertainty avoidance (β = 0.228), and power distance (β = 0.185)—significantly predict continuous intention, collectively explaining 65% of the variance. Contrary to expectations, collectivism did not demonstrate a significant direct effect. Additionally, both ease of use (β = 0.319) and subjective norms (β = 0.403) showed strong positive relationships with continuous intention, while trust exhibited a moderate but significant influence (β = 0.477). Mediation analyses further revealed that trust partially mediates the relationships between ease of use and continuous intention, and between subjective norms and continuous intention. These findings contribute to our understanding of technology adoption in conflict-affected environments by demonstrating how cultural values, usability factors, and social influence converge to shape user behavior. The research offers valuable insights for ride-hailing platform providers seeking to enhance user engagement in the Syrian market, suggesting that prioritizing user-friendly design, implementing trust-building mechanisms, leveraging social influence, and aligning platform features with cultural values can create more appealing and sustainable services that meet the needs of Syrian users.