The perspectives of ELT supervisors and student teachers about school practicum
İngilizce öğretmenliği programı öğretim elemanlarının ve aday öğretmenlerinin okul deneyimine ilişkin bakış açıları
  1. Tez No: 993737
  2. Yazar: SÜHEYLA ANDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenliği bağlamında öğretime hazırbulunuşluk, alan yeterliği ve süpervizörlerin bakış açılarını öğretmenliğe hazır olma sürecinin temel bileşenleri olarak incelemektir. Bu kapsamda süpervizörler ile öğretmen adaylarının öğretime hazırbulunuşluk ve alan yeterliği düzeylerine ilişkin görüşleri ve bu görüşlerin altında yatan atıf açıklamaları Atıf Teorisi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel veriler, Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 127 öğretmen adayı ve 19 süpervizöre uygulanan Preparedness to Teach Scale ve English Teacher Subject Area Competency Scale ile toplanmış ve betimsel ile çıkarımsal istatistiklerle analiz edilmiştir. Nicel bulguların ardından 36 öğretmen adayı ve 10 süpervizör ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, nitel veriler sürekli karşılaştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular, iki grubun öğretime hazırbulunuşluk ve alan yeterliği algılarının genel olarak benzer olduğunu, ancak değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Atıf analizi, süpervizörlerin bu iki yapıyı daha çok program temelli pedagojik eğitim ve öğretmenlik uygulaması deneyimi ile ilişkilendirdiğini; öğretmen adaylarının ise bireysel çaba, mesleki gelişim ve uygulama sürecine aktif katılımı vurguladığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, öğretmenliğe hazır olma durumunun farklı aktörler tarafından farklı biçimlerde yorumlandığını ve atıf perspektiflerinin öğretmen eğitimi programlarında uygulama sürecindeki değerlendirmeleri etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated preparedness to teach, English language teacher subject area competency, and supervisors' perspectives as key components of teaching readiness in English Language Teaching (ELT). The study aimed to examine ELT supervisors' and student teachers' views on preparedness and competency levels and to explore their attributional explanations within the framework of Attribution Theory. An explanatory sequential mixed-methods design was employed. Quantitative data were collected through the Preparedness to Teach Scale and the English Teacher Subject Area Competency Scale administered to 127 student teachers and 19 supervisors from the ELT department at Anadolu University and were analyzed using descriptive and inferential statistics. Subsequently, semi-structured interviews were conducted with 36 student teachers and 10 supervisors, and the qualitative data were analyzed using the constant comparison method. The findings indicated that although supervisors and student teachers reported similar overall levels of preparedness and competency, statistically significant differences emerged in their evaluations. Supervisors predominantly attributed preparedness and competency to program-based pedagogical training and practicum experience, whereas student teachers emphasized individual effort, professional development, and practicum engagement. These findings highlight how different actors interpret teaching readiness and suggest that attributional perspectives may influence how preparedness and competency are evaluated in teacher education practicum contexts.