Global şirketlerde RPA (Robotıc Process Automatıon) ve IPA (Intellıgent Process Automatıon) uygulaması
Application of RPA (Robotic Process Automation or Intelligent Process Automation) in global companies
- Tez No: 993894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler için İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, global şirketlerde Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) teknolojisinin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasını incelemektedir. RPA , iş süreçlerini otomatikleştirerek verimliliği artıran ve operasyonel maliyetleri azaltan bir teknolojidir. Bu çalışma kapsamında RPA'nın tarihsel gelişimi, sektörlere göre kullanım alanları, iş süreçlerine ve insan kaynaklarına etkileri ile stratejik yönetime katkıları analiz edilmiştir. Literatür taraması doğrultusunda, RPA uygulamalarının önündeki başlıca engeller arasında teknolojik altyapı eksiklikleri, çalışan direnci ve üst yönetim desteğinin yetersizliği yer almaktadır. Örnek uygulamalar üzerinden, RPA'nın şirketlere sağladığı faydalar gösterilmiştir. Çalışmanın amacı, işletmelere dijital dönüşüm süreçlerinde yol gösterici olmak ve RPA'nın stratejik rolünü vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the adoption and expansion of Robotic Process Automation (RPA) technology in global companies. RPA is a tool that automates business processes, increases efficiency, and reduces operational costs. The study analyzes the historical development of RPA, its sector-based usage areas, its impact on business processes and human resources, and its strategic relevance to management practices. According to the literature review, key challenges in RPA implementation include lack of technological infrastructure, employee resistance, and insufficient executive support. Through selected examples, the study demonstrates how RPA delivers tangible benefits in real-world business contexts. The main goal of the research is to guide companies through their digital transformation journeys and highlight the strategic importance of RPA.