Adölesan futbolcularda kuvvet, denge ve farklı sıçrama testlerinin sürat ve çeviklik performansları ile ilişkisi
The relationships of strength, balance and different types of jump test with speed and agility in adolescent soccer players
  1. Tez No: 994582
  2. Yazar: AHMET BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan futbolcularda kuvvet, denge ve farklı sıçrama testlerinin sürat ve çeviklik performansları ile ilişkilerini incelemektir. Çalışmaya yaşları 10-15 aralığındaki 104 sağlıklı genç futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma grubunun antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi) belirlendikten sonra, el kavrama kuvveti ve dinamik denge değerleri sırasıyla dinamometre ve Y-denge testi ile ölçülmüştür. Durarak uzun atlama (SLJ), aktif (CMJ), çömelerek (SJ) ve düşerek sıçrama (DJ) testleri fotoelektrik sistem ile, sürat testleri (10m hızlanma ve 20m sürat) ve Zigzag çeviklik testleri (topsuz-topla) ise fotoselli telemetrik zamanlama sistemleri ile belirlenmiştir. Normallik testleri sonrasında kavrama kuvveti, denge ve sıçrama testleri ile sürat ve çeviklik performans değerleri arasındaki ilişkiler spearman korelasyon testi ile yorumlanmıştır. Çalışma bulgularına göre, 10m hızlanma ve topla çeviklik ile reaktif kuvvet indeksi arasında; 20m sürat ile SLJ, SJ ve reaktif kuvvet indeksi arasında; topsuz çeviklik ile mutlak kavrama kuvveti, CMJ, SJ ve reaktif kuvvet indeksi arasında yüksek korelasyon (r>0.8) bulunmuştur. Normalize Y-denge değerleri dikkate alındığında, dinamik dengenin hızlanma, sürat ve çeviklik değerleri ile daha düşük pozitif ilişkilerde olduğu görülmüştür (r<0.5). Sonuç olarak, denge, kassal kuvvet ve sıçrama performansları arttıkça sürat ve çevikliğin arttığı görülmektedir. Bununla birlikte patlayıcı güç gerektiren sıçrama testlerinin sürat ve çeviklik performanslarıyla ilişkilerinin dinamik denge ve kassal kuvvete göre daha fazla olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between strength, balance and different jumping tests with speed (10m acceleration and 20m sprint) and agility (with and without ball) performances in adolescent football players. 104 healthy young football players between the ages of 10-15 participated in the study voluntarily. After the anthropometric measurements (height, body weight and body mass index), hand grip strength and dynamic balance values were measured with dynamometer and Y-balance test, respectively. Standing long jump (SLJ), counter-movement jump (CMJ), squat jump (SJ) and drop jump (DJ) were measured by photoelectric system. Speed tests (10m acceleration and 20m speed) and Zigzag agility tests (with and without ball) were determined by photocell telemetric timing systems. After the normality tests, the relationships between grip strength, balance and jump tests, with speed and agility performance values were interpreted with the spearman correlation test. The study findings showed that there were very strong correlations (r≥0.8) between 10m acceleration, agility (with ball) and RSI; 20m sprint and SLJ, SJ, and RSI; agility (without-ball) and relative handgrip strength, CMJ, SJ, and RSI. For normalized Y-balance values, it was found that dynamic balance had less positive relationships with 10m, 20m, and agility (r<0.5). As a result, it is seen that speed and agility increase as balance, muscular strength and jump performances increase. However, it can be said that jump tests requiring explosive power may be more related to speed and agility performances than dynamic balance and muscular strength.