Değerler ile bütünleştirilmiş fen eğitiminin ortaokul öğrencilerinin küresel vatandaşlık algılarına etkisi
The effect of science education integrated with values on secondary school students' global citizenship perceptions
  1. Tez No: 994761
  2. Yazar: GÜLSÜM KİBAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Her geçen gün küreselleşen ve git gide küçülen dünyamızda ortaya çıkan sorunların bizden bağımsız olduğunu düşünmek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Bir başka deyişle canlılar ve çevre olarak kapalı bir sistemde birbirimizi etkileyen parçalar olduğumuzu söylemek yanlış olmayacaktır. Böyle bir çağda bireylerin bugüne kadar edindikleri standart bilgi ve beceriler, yaşamın daha verimli geçmesi için yetersiz kalmaktadır. Tutum, algı ve değerlerin önemi; bilgi ve becerilerin öneminin önüne geçmektedir. Araştırmada ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin değerlerle bütünleştirilmiş fen eğitim öğretim süreci öncesinde ve sonrasında küresel vatandaşlık algılarının ortaya konulması, değerlerle bütünleştirilerek hazırlanan fen eğitim öğretim sürecinin öğrencilerin küresel vatandaşlık algılarına etkisinin incelenmesi ve öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ortaokul öğrencilerinin kazanım durumlarını değerlendirmek üzere ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ve durum çalışması deseni içeren bir karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Ankara Sincan' da bir ortaokulda öğrenim gören 104 öğrenciyi kapsamaktadır. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi doğrultusunda değerlerle bütünleştirilmiş fen eğitimi ile ortaokul öğrencilerinin küresel vatandaşlık algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca nitel verilerden elde edilen bulgular; değerlerle bütünleştirilmiş fen eğitiminin; öğrencilerin duyuşsal ve davranışsal düzeyde önemli kazanımlar sağladığını, küresel vatandaşlık çerçevesinde çevresel ve sosyal farkındalıklarının arttığını; bu farkındalıkların davranış düzeyinde karşılık bulduğunu ve aile ortamına aktarıldığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, disiplinler arası yaklaşımların, öğrencilerin farkındalıklarını yaşam pratiklerine dönüştürmede etkili olduğunu, aile içi iletişim ve etkileşimi güçlendirdiğini; sürdürülebilir yaşam davranışlarının tohumlarını attığını, eğitimin yalnızca sınıf içi bir etkinlik olmadığını, öğrencilerin yaşam biçimlerini, alışkanlıklarını ve sosyal ilişkilerini etkileyen güçlü bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In an increasingly globalized and interconnected world, it is unrealistic to assume that emerging problems are independent of individuals. Humans and their environment function as parts of a closed system that continuously influence one another. In this context, the traditional knowledge and skills individuals have acquired are no longer sufficient for productive living. Instead, attitudes, perceptions, and values have become more influential than knowledge and skills alone. This study aims to examine the perceptions of global citizenship among 7th-grade middle school students before and after a values-integrated science education process. It specifically investigates the effect of science education enriched with values on students' perceptions of global citizenship and explores students' opinions regarding this process. A mixed-methods research design was employed, including a quasi-experimental pre-test–post-test control group design and a case study approach. The study sample consisted of 104 middle school students attending a public school in Sincan, Ankara. Quantitative data analysis revealed a statistically significant relationship between values-integrated science education and students' perceptions of global citizenship. Qualitative findings further indicate that integrating values into science education contributes positively to students' affective and behavioral development. The process enhanced students' environmental and social awareness within the framework of global citizenship, with this awareness reflected in their behaviors and transferred to the family environment. Overall, the study demonstrates that interdisciplinary and values-based approaches are effective in transforming students' awareness into real-life practices, fostering sustainable living behaviors, and emphasizing that education extends beyond the classroom to influence students' lifestyles and social relationships.