Birim fiyatlı yapım işlerinde özel ve kamu taahhüt sektöründe karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals encountered in private and public contracting sectors in unit priced construction works
  1. Tez No: 994767
  2. Yazar: KUTALMIŞ ALP MARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOLGA ÇÖĞÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de kamu inşaat sektöründe yapılan yatırımlar Elektronik Kamu Alımları Platformu kanalında ihale yoluyla yüklenicilere yaptırılmaktadır. Bu aşamada çeşitli ihale ve sözleşme yöntemleri belirlenerek kamu yatırımları gerçekleştirilmektedir. Bir bütün olarak ele alınması gereken inşaat sektöründe, kamu yatırımı olarak addedilen bütün projelerin özel sektörle de iç içe geçtiği ve proje sürecini birlikte yaşadığı bir gerçektir. Ancak proje süresince ekonomik riskler, mevzuat hükümlerinin doğru uygulanamaması ve ya dağınıklığı, sektör paydaşlarının yetersizliği gibi sebeplerle çeşitli sorunlar ile karşılaşılmakta, kamu kaynaklarının gereksiz sarfiyatı artmaktadır. Bu bağlamda yapım işleri özelinde sözleşme türünün belirlenmesinden başlayarak hem hazırlık hem uygulama, hem de uygulama sonrası çeşitli sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Bahsi geçen konulara ilişkin ülkemizde pek çok yasal düzenleme olduğu bilinse de bu düzenlemelerin dağınık olarak değerlendirilmesi sebebiyle yeteri kadar bilinmediği saptanmıştır. Bu kapsamda proje süreçlerinde meydana gelebilecek problemler belirlenmiş, problemin hiç ortaya çıkmaması amacıyla çözüm önerileri aranmıştır. Sorunlar ve çözüm önerileri belirlenirken teorik gerçekler ve mevzuat hükümleri ile birlikte sektörel pratikler de göz önünde tutulmuş, uyuşmazlıkların giderilmesi için de öneriler sunulmuştur. Resmi birim fiyatlar ve kurallar ile bu kavramların ne derece gerçekçi olduğu sorgulanmıştır. Sözleşme, yaklaşık maliyet, risk, fiyat farkı gibi kavramlar üzerinde durularak sektörde çeşitli görevlerde bulunan kişilerin de yüz yüze anket yoluyla görüşleri alınmıştır. Ekonomik ve iş güvenliği noktalarında riskler belirlenerek Türkiye İstatistik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre karşılaştırmalı olarak istatistikler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, investments in the public construction sector are carried out through tenders via the Electronic Public Procurement Platform (EKAP). At this stage, various tender and contract methods are determined, and public investments are executed accordingly. In the construction sector—which should be considered as a whole—it is a fact that all projects considered as public investments are deeply intertwined with the private sector and go through the project process together. However, during the project, various issues arise due to factors such as economic risks, improper or inconsistent implementation of legal provisions, and the inadequacy of sector stakeholders, leading to unnecessary expenditures of public resources. In this context, particularly for construction works, problems are encountered starting from the determination of the type of contract, continuing through both the preparation and implementation stages, and even after project completion. Although there are numerous legal regulations on these matters in our country, it has been observed that due to their fragmented nature, they are not sufficiently known or understood. Within this scope, problems that may arise during project processes have been identified, and solutions have been sought to prevent such problems from occurring in the first place. While identifying the problems and proposing solutions, theoretical facts, legal provisions, and sectoral practices were all taken into account, and suggestions were made for resolving disputes. Official unit prices and rules were questioned in terms of how realistic they are. Concepts such as contract, estimated cost, risk, and price differences were emphasized, and the opinions of individuals holding various positions in the sector were gathered through face-to-face surveys. Risks regarding economic and occupational safety aspects were identified, and statistical evaluations were made comparatively using data from the Turkish Statistical Institute (TÜİK) and the Social Security Institution (SGK).