Uluslararası ceza hukukunun tarihsel gelişimi ve Filistin meselesi
Genocide studies in the context of humanitarian law
- Tez No: 994876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsancıl hukuk, çatışma ortamlarında sivillerin temel haklarını korumak amacıyla gelişmiştir. Cenevre Sözleşmeleri devletlerin sorumluluklarını belirlerken, Lahey Konferansları savaş yöntemlerini düzenlemiştir. Normlar tek başına yeterli olmadığından, Nürnberg ve Tokyo Mahkemeleri ile uluslararası ceza adaletinin temelleri atılmış; Roma Statüsü ile daimî Uluslararası Ceza Mahkemesi kurulmuştur. Tez çalışmasında uluslararası ceza hukukunun tarihsel gelişimi, güncel uygulamaları ve özellikle Filistin-İsrail çatışması incelenmiştir. Uluslararası ceza hukuku artık devletlerin ve bireylerin eylemlerinden hesap sorabilmektedir. Ancak devletlerin egemenlik haklarına müdahale olarak görmesi, siyasi etkiler ve işbirliği eksikliği gibi zorluklar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanitarian law has developed to protect the fundamental rights of civilians in conflict situations. While the Geneva Conventions define the responsibilities of states, the Hague Conferences regulate the methods of warfare. Since these norms alone were insufficient, the foundations of Internatıonal criminal justice were laid with the Nuremberg and Tokyo Tribunal, and the permanent International Criminal Court was established through the Rome Statute. This thesis examines the historical development and current practices of Internatıonal criminal law, with a particular focus on the Israeli-Palestinian conflict. International Criminal law now holds both States and individuals accountable for their actions. However, challenges remain, including States perceiving this as interference with their sovereignty, political influences, and a lack of international cooperation.