Communication therapy as an emerging academic discipline in Türkiye: A programme proposal for school-based speech and language therapy needs
Türkiye'de akademik bir disiplin olarak gelişmekte olan iletişim terapisi: Okul temelli dil ve konuşma terapisi ihtiyaçlarına yönelik bir program önerisi
  1. Tez No: 995066
  2. Yazar: HAVVA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Dil ve Konuşma Terapisi, Linguistics, Education and Training, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İletişim, insanlar için hayati öneme sahiptir, bu nedenle iletişim bozuklukları bireylerin sosyal, duygusal ve akademik gelişimleri üzerinde derin etkiler yaratabilir. Bu zorlukların giderilmesinde dil ve konuşma terapistleri (DKT) önemli bir role sahiptir. Ancak Türkiye'de DKT'lere erişim, yetersiz iş gücü ve yapısal engeller nedeniyle sınırlıdır. Bu durum, iletişim alanında hizmet sunabilecek alternatif ve sürdürülebilir eğitim modellerine duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında geliştirilen İletişim Terapisi programı, söz konusu ihtiyaca yanıt veren yenilikçi bir model olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada, çok aşamalı ve ihtiyaç temelli bir yaklaşımla İletişim Terapisi programı geliştirilmiştir. Genel ihtiyaç analizi kapsamında İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya'daki dil ve konuşma terapisi hizmet sunumları betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş; hizmet sunumundaki temel engeller belirlenmiş ve okul temelli dil ve konuşma terapisi hizmetlerinin bu engelleri nasıl azalttığı ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, hizmetlerin okullarda sunulabilmesini destekleyecek bir program önerilmiştir. Türkiye'deki mevcut durumu ortaya koymak amacıyla karma yöntem kullanılmış; dil ve konuşma bozukluğu tanısı olan 128 çocuğun ebeveynleriyle anket uygulanmış, dört paydaşla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, okul temelli hizmetlerin tüm yönleriyle ele alınabilmesi için Amerika'da alanda öncü bir DKT ile görüşme yapılmıştır. Toplamda 94 ulusal ve uluslararası programın karşılaştırmalı analizi sonucunda oluşturulan müfredat, 53 İngilizce öğretmeni adayıyla pilot uygulamada test edilmiştir. Ön-test ve son-test sonuçları, katılımcıların alana yönelik farkındalıklarında anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir. Önerilen program, erken tanılama, iletişim odaklı müdahale, bireyselleştirilmiş eğitim ve disiplinler arası iş birliği alanlarında yetkin, okul temelli hizmet sunan uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, alandaki işgücü yetersizliğine çözüm oluşturarak, Türkiye'de iletişim hizmetlerine erişimin iyileştirilebilecek alternatif bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication is fundamental to human life, so communication disorders can significantly affect individuals' social, academic, and emotional development. Speech and language therapists (SLTs) play a vital role in addressing these challenges, yet access to SLT services in Türkiye remains limited due to workforce shortages and structural barriers. This situation highlights the need for alternative and sustainable educational models. The Communication Therapy programme developed in this dissertation is proposed as a response to this need. This study adopted a multi-stage and needs-based approach to programme development. As part of the general needs analysis, service delivery models in the UK, America, Canada, and Australia were examined through descriptive analysis to identify barriers and to explore how school-based services help reduce them. Based on these findings, a programme supporting school-based service was proposed. A mixed-methods design was used to examine the situation in Türkiye. A questionnaire was administered to parents of 128 children with speech and language disorders, and semi-structured interviews were conducted with four key stakeholders. Also, a semi-structured interview was conducted with a leading SLT in the USA to obtain comprehensive insights into school-based practice. The curriculum was developed through the comparison of 94 national and international programmes and pilot-tested with 53 pre-service English language teachers. Pre- and post-test results indicated increased awareness. The proposed programme aims to train professionals capable of delivering school-based services, supporting early identification, communication-focused intervention, individualized education programmes, and interdisciplinary collaboration, while improving access to communication services in Türkiye by addressing workforce limitations.