Uluslararası bakalorya eğitimi veren okullarda farklılaştırılmış eğitim uygulamalarına ilişkin öğretmen görüşlerine dayalı SWOT analizi
SWOT analysis based on teachers' opinions regarding differentiated education practices in schools offering international baccalaureate education
  1. Tez No: 995157
  2. Yazar: SİNEM ARAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET HATİCE SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Uluslararası Bakalorya (IB) programı kapsamında farklılaştırılmış öğretim yöntemlerini uygulayan öğretmenlerin deneyimlerini, güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Farklılaştırılmış eğitim, her öğrencinin bireysel öğrenme ihtiyaçlarına uygun olarak uyarlanmış bir eğitim sunmayı hedefleyen pedagojik bir modeldir. Araştırma, Türkiye'deki IB okullarında görev yapan öğretmenlerin bu yaklaşıma yönelik algılarını ve uygulama pratiklerini inceleyerek, IB programının eğitim kalitesini artırmaya yönelik öneriler geliştirmeyi hedeflemiştir. Karma araştırma modeli ile yürütülen çalışmada hem nitel hem de nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Nitel veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve öğretmenlerin deneyimleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Nicel boyutta ise, farklı IB program seviyelerinde görev yapan öğretmenlerin uygulamalarına dair anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçları, farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının IB okullarında öğrencilerin bireysel potansiyellerini geliştirme fırsatları sunduğunu, ancak öğretmenlerin bu süreçte çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Teknolojinin farklılaştırılmış eğitimdeki rolü ve bu yaklaşımla uyumlu öğretim stratejileri de çalışmanın önemli bulgularındandır. Bu araştırma, IB programında farklılaştırılmış eğitimin etkinliğini artırmak için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
threats of teachers who implement differentiated instruction methods within the framework of the International Baccalaureate (IB) program. Differentiated instruction is a pedagogical model designed to provide education tailored to the individual learning needs of each student. The research focuses on examining the perceptions and practical implementations of this approach by teachers in IB schools in Turkey, aiming to develop strategic recommendations to enhance the quality of education within the IB framework. Employing a mixed-methods research design, the study integrates qualitative and quantitative data collection techniques. Semi-structured interviews were conducted to gather detailed insights into teachers' experiences, while quantitative data provided an overview of practices across different IB program levels. The findings reveal that differentiated instruction offers significant opportunities to foster students' individual potential in IB schools, yet teachers face various challenges in the implementation process. The role of technology in differentiated instruction and its alignment with compatible teaching strategies are also key outcomes of the study. This research provides strategic recommendations to optimize the effectiveness of differentiated instruction in the IB program.