Exploring EFL students' perceptions of using ChatGpt in grammar learning
Dilbilgisi öğreiminde ChatGpt kullanımına yönelik EFL öğrencilerinin algılarının incelenmesi
- Tez No: 995876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dokuzuncu sınıf EFL öğrencilerinin gramer öğrenimi için yapay zekâ destekli bir araç olarak ChatGPT kullanımına ilişkin algılarını incelemektedir. Bu araştırma, karma yöntemler vaka çalışması tasarımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'nin Gaziantep şehrindeki özel bir lisede 20 tane dokuzuncu sınıf EFL öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 12 haftalık bir öğretim programı kullanılmış ve ChatGPT gramer öğrenimi etkinliklerinde ek bir gramer yardımı olarak kullanılmıştır. Nicel veriler, müdahale öncesi ve sonrası öğrencilerin algılarını analiz etmek için ChatGPT Algı Ölçeği'nin ön test ve son test tasarımı kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler, öğrencilerin gramer öğrenimi sırasında ChatGPT kullanımına ilişkin deneyim ve algılarına ilişkin içgörüler elde etmek için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır.Nicel çalışmanın sonuçları, müdahale sonrasında öğrencilerin gramer öğrenimi için ChatGPT kullanımına ilişkin algılarında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak sonuçlar, öğrencilerin müdahale öncesi ve sonrası algılarının olumlu olduğunu göstermiştir. Nitel çalışmanın sonuçları, öğrencilerin ChatGPT'yi soruları yanıtlamak, gramer yapılarını görüntülemek ve öğrenme sürecini kolaylaştırmak için yararlı bir araç olarak gördüklerini gösterdi. Ancak öğrenciler, sınırlı erişim süresi ve ek hizmetler için ödeme yapma gerekliliği gibi bazı sınırlamalar da belirttiler.Bu çalışmanın sonuçları, bazı sınırlamalar göz önüne alındığında, ChatGPT'nin lise öğrencilerine EFL grameri öğretmek için destekleyici bir araç olarak kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research investigates the perceptions of ninth-grade EFL students on the use of ChatGPT as an AI-supported tool for grammar learning. This research was conducted with a mixed-methods case study design. The research was conducted with 20 ninth-grade EFL students at a private high school in Gaziantep, Türkiye. The study used a 12-week teaching schedule, where ChatGPT was incorporated as a supplemental grammar aid in grammar learning activities. The quantitative data were collected using the pre-test and post-test design of the ChatGPT Perception Scale to analyze the perceptions of the students before and after the intervention. The qualitative data were collected using the semi-structured interview technique to gain insights into the experiences and perceptions of the students regarding the use of ChatGPT during grammar learning. The results of the quantitative study showed that there was no significant difference in the perceptions of the students regarding the use of ChatGPT for learning grammar after the intervention. However, the results showed that the perceptions of the students were positive before and after the intervention. The results of the qualitative study showed that the students found ChatGPT to be a helpful tool for answering questions, viewing grammatical structures, and facilitating the learning process. However, the students also identified some limitations, including limited access time and the need to pay for additional servicesThe results of this study suggested that ChatGPT might be used as a supplementary tool for teaching EFL grammar to high school students, considering some limitations.