Exploring the potential for circular economy transition in the textile industry: the Turkish denim sector
Tekstil endüstrisinde döngüsel ekonomiye geçiş potansiyelinin incelenmesi: Türkiye denim sektörü
- Tez No: 996140
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Döngüsel Ekonomi (DE), ekonomik büyümeyi çevresel etkilerden ayırma girişimi olarak dünya genelinde önemli ölçüde ilgi görmüştür. Doğrusal ekonominin yarattığı kaynak tükenmesi ve kirlilik sorunlarının üstesinden gelmek amacıyla DE, döngüsel ekonomi çerçevesinin sınırlı ölçekte uygulanmasına ilişkin zorluklara rağmen hem ürün düzeyinde hem de sistem düzeyinde umut vadeden avantajlar sunmaktadır. DE'nin hem sanayi uygulamalarında hem de akademik literatürde teşvik edilmesi, başarılı stratejilerin benimsenmesini kolaylaştırabilir. Tekstil endüstrisi, özellikle geniş ölçeğiyle öne çıkan denim üretimi, en kaynak yoğun ve kirletici sektörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Hammadde üretimi ve imalat aşamalarında yaygın biçimde kullanılan kimyasallar, çevresel baskıları daha da artırmaktadır. Bu bağlamda, atık oluşumunu en aza indiren ve malzeme, enerji ve su talebini azaltan stratejilerin belirlenmesi için döngüsel ekonomi ilkelerinin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca ürün yaşam döngüsü boyunca döngüsel ve çevresel boyutlar arasındaki potansiyel ödünleşmelerin değerlendirilmesi gereklidir. Bu çalışmada, denim sektörünün çevresel performansı, iklim değişikliği dahil olmak üzere seçilen yaşam döngüsü etki kategorileri kapsamında yaşam döngüsü değerlendirmesi yöntemiyle analiz edilmiş; döngüsellik performansı ise Malzeme Döngüsellik Göstergesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, malzeme seçimi ve kullanım ömrü sonu yönetim stratejilerinin, denim üretiminde hem çevresel hem de döngüsel performansın sürdürülmesinde en etkili kaldıraçlar olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, daha sürdürülebilir tekstil sistemlerine geçiş sürecinde çevresel ve döngüsellik temelli bütüncül karar alma mekanizmalarına duyulan ihtiyacı vurgulayarak politika girişimlerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Circular Economy (CE) has gained worldwide attention as an attempt to decouple economic growth from the environment. To overcome resource depletion and pollution problems that linear economy generates, CE offers promising advantages at both product-level and system-level scales, despite facing challenges associated with the limited implementations of circular economy framework. Promoting CE in both industry and academic literature could facilitate the adoption of successful strategies. The textile industry, particularly denim manufacturing, characterized by its extensive scale, is considered as one of the most resource-intensive and polluting sectors. Environmental pressures are further increased by the extensive use of chemicals throughout both raw material production and manufacturing stages. In this context, examining circular economy principles is essential to identify strategies that can minimize waste generation and decrease material, energy, and water demand. Additionally, it is necessary to assess potential trade-offs between circular and environmental dimensions across the product life cycle. In this study, the environmental performance of the denim sector was assessed using life cycle assessment through selected life cycle impact categories, including climate change, while circularity was evaluated using the Material Circularity Indicator. The results reveal the importance of material selection and end-of-life management strategies as the most effective levers to maintain both environmental and circular performance in denim manufacturing. Furthermore, the findings support policy initiatives by highlighting the need for integrated environmental and circularity-based decision-making in the transition towards more sustainable textile systems.