Exploring the effect of EFL teachers' meaning negotiation strategies on student oral task engagement
EFL öğretmenlerinin anlam müzakeresi stratejilerinin öğrencilerin sözlü görev katılımına etkisinin araştırılması
- Tez No: 996690
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dilde etkileşim, dil öğretiminin en zorlu bileşenlerinden biridir. Alıştırmaların başarıyla tamamlanabilmesi için öğretmen ve öğrenciler arasındaki etkileşimin açık ve karşılıklı olarak anlaşılır olması gerekir. Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sözlü görev katılımı üzerinde öğretmenlerin anlam söyleşmesi (Negotiation of Meaning, NfM) stratejilerinin etkisini incelemektedir. Araştırma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde görev yapan iki İngilizce öğretmeni ve kırk öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Yarı-deneysel karma yöntem deseni kullanılmış; altı hafta boyunca öğretmenler video, öğrenciler ise görev tamamlama sırasında ses kaydıyla izlenmiştir. Öğrencilerin kelime ve konuşma sayıları nicel olarak, öğretmenlerin NfM strateji kullanımları ise hem nicel hem nitel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin stratejileri bilinçli biçimde kullanmalarını desteklemek amacıyla müdahale olarak bir farkındalık artırma etkinliği ve iki uyarılmış hatırlama görüşmesi uygulanmıştır. Bulgular, müdahale sonrasında öğretmenlerin bazı NfM stratejilerini (özellikle açıklama isteme, kendini tekrar etme ve yeniden biçimlendirme) daha sık kullandıklarını göstermiştir. Buna paralel olarak öğrencilerin sözlü görev katılımı artmış; daha yüksek kelime ve konuşma sayıları gözlenmiştir. Görev karmaşıklığının hem öğretmenlerin kullandığı stratejileri hem de öğrencilerin katılım düzeyini etkilediği belirlenmiştir. Çalışma, öğretmenlerin NfM stratejilerine ilişkin farkındalıklarının öğrencilerin aktif katılımını destekleyerek etkileşimsel, iletişim odaklı sınıf ortamlarının gelişimine katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Interaction in a foreign language is considered one of the most challenging components of language instruction. To complete communicative tasks successfully, the interaction between teacher and students must be clear and mutually intelligible. This study investigates the effects of teachers' negotiation of meaning (NfM) strategies on students' oral task engagement in EFL classrooms. The study involved two in-service EFL teachers and forty students, conducted at a private university in Türkiye. A quasi-experimental mixed-method design was employed. For six weeks, teachers were video-recorded and students were audio-recorded during task completion. Quantitative data were derived from students' word counts and conversational turns, while teachers' NfM strategy use was analyzed both quantitatively and qualitatively. The study also included an awareness-raising activity as the intervention to enhance teachers' conscious use of NfM strategies and two stimulated recall interviews (SRIs). Findings demonstrated a noticeable increase in the frequency of some NfM strategies teac hers used after the intervention, particularly in clarification requests, self-repetition and recasts. Students, correspondingly, demonstrated higher levels of oral task engagement, shown as greater word counts and less conversational turns, which is seen as students holding longer turns. Moreover, task complexity was found to affect NfM strategies teachers adopted and the students' engagement, it is found out in more complex opinion-gap and decision-making tasks, students' word count and conversational turns were higher, results differed in problem-solving tasks in each class. The study highlights the significance of teachers' awareness of NfM strategies in fostering active student participation and creating interactive, communicative EFL classrooms.