21. yüzyıl becerileri bağlamında deyimlerin sınıflandırılması
Classification of idioms in the context of 21st century skills
- Tez No: 996794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, 21. yüzyıl becerileri bağlamında deyimlerin sınıflandırılması amaçlanmıştır. Türkçe öğretiminde kullanılacak deyimler belirlenirken seçimin çoğunlukla öğretmenlerin ve ders kitabı yazarlarının deneyim ve tercihlerine bırakıldığı görülmektedir. Deyim öğretiminde kullanılmak üzere sınıf düzeyi, anlam özellikleri ve öğrenme güçlükleri dikkate alınarak hazırlanmış bir deyim listesi bulunmamaktadır. Oysa deyimler, Türk milletinin tarihsel birikimini, kültürel deneyimini ve yaratıcı gücünü yansıtır. Türkçede yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği gibi günümüz bireylerinin ihtiyaç duyduğu becerilerle ilişkilendirilebilecek çok sayıda deyim bulunmaktadır. Deyimlerin sınıflandırılarak işe koşulmasıyla 21. yüzyıl becerileri kapsamına giren deyimlere daha kolay ulaşılabileceği ve amaca hizmet eden deyimlerin öğretim sürecinde kullanılmasıyla sürecin daha etkili hâle gelebileceği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda deyimler yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerileri açısından incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle yapılmış, doküman incelemesine dayalı olarak yapılandırılmıştır. Çalışmanın evrenini, Ömer Asım Aksoy'un Atasözleri ve Deyimler Sözlüğünde yer alan 6.308 deyim oluşturmaktadır. Araştırmada uzman görüşüne başvurulmuştur. Beş alan uzmanı deyimlerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerileri bağlamında sınıflandırılmasına ilişkin değerlendirme sürecine katılmıştır. İnceleme nesnesi olan 6.308 deyim, Microsoft Excel ortamına aktarılmıştır. Her deyimin karşısına, 21. yüzyıl becerileri kapsamında yer alan yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerilerini temsil eden ayrı sütunlar oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak kullanılan bu excel tablosunda, deyimlerin hangi beceri ya da becerilerle ilişkili olduğu işaretlenmiştir. Sınıflandırma sürecinde yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerilerine ilişkin kuramsal açıklamalar, P21 Çerçevesinde belirtilen göstergeler ve alt göstergeler yazılı hâlde uzmanlara sunulmuştur. Araştırmacı tarafından yapılan ön sınıflandırmanın ardından, uzmanlar deyimleri bağımsız biçimde değerlendirmiştir. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, uzmanlar arası görüş birliği esas alınarak nihai sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın geçerliği ve güvenirliği, çoklu uzman görüşü ve tutarlılık ilkesi doğrultusunda sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, her bir 21. yüzyıl beceri alanına ilişkin deyimler tablo hâlinde sunulmuştur. Araştırmanın sonuçları, deyimlerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerileriyle ilişkilendirilebileceğini ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda ortaya çıkan 21. yüzyıl öğrenme becerileriyle ilişkili deyim listesinin Türkçe öğretmenlerine, ders kitabı yazarlarına ve öğretim materyali hazırlayanlara öğretim için uygun deyimleri seçmede bir kılavuz olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to classify idioms in the context of 21st-century skills. When determining which idioms to use in Turkish language teaching, it is observed that the choice is largely left to the experience and preferences of teachers and textbook authors. There is no list of idioms prepared for teaching purposes that takes into account class level, meaning characteristics, and learning difficulties. However, idioms reflect the historical heritage, cultural experience, and creative power of the Turkish nation. There are numerous idioms in Turkish that can be associated with skills needed by individuals today, such as creativity, critical thinking, communication, and collaboration. It is considered that by classifying idioms and putting them to use, idioms that fall within the scope of 21st-century skills can be accessed more easily, and that using idioms that serve the purpose in the teaching process can make the process more effective. In this regard, idioms have been examined in terms of creativity, critical thinking, communication, and collaboration skills. The study was conducted using qualitative research methods and was structured based on document analysis. The universe of the study consists of 6.308 idioms found in Ömer Asım Aksoy's Dictionary of Proverbs and Idioms. Expert opinion was sought in the research. Five subject matter experts participated in the evaluation process regarding the classification of idioms in the context of creativity, critical thinking, communication, and collaboration skills. The 6.308 idioms, which were the object of the study, were transferred to Microsoft Excel. Separate columns representing creativity, critical thinking, communication, and collaboration skills, which are part of 21st-century skills, were created opposite each idiom. In this Excel table, which was used as a data collection tool, the skills or skills with which the idioms were associated were marked. During the classification process, theoretical explanations regarding creativity, critical thinking, communication, and collaboration skills, along with the indicators and sub-indicators specified in the P21 Framework, were presented to the experts in written form. Following the preliminary classification conducted by the researcher, the experts independently evaluated the idioms. Content analysis was used to analyse the data, and the final classification was made based on consensus among the experts. The validity and reliability of the research were ensured in line with the principle of multiple expert opinion and consistency. The findings were presented in a table showing idioms related to each 21st-century skill area. The results of the study revealed that idioms can be associated with creativity, critical thinking, communication, and collaboration skills. It is thought that the list of idioms related to 21st-century learning skills, which emerged as a result of the study, could serve as a guide for Turkish teachers, textbook authors, and teaching material developers in selecting appropriate idioms for teaching.