The role of teacher effectiveness in private special education rehabilitation schools' classrooms which have children with autism in Ankara
Ankara'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki otizm siniflarinda derse giren öğretmenlerin etkililiğinin rolü
  1. Tez No: 997023
  2. Yazar: OĞUZHAN HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TIM I. WILLIAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Readıng
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kaynaştırma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'daki özel özel eğitim okullarında otizm sınıflarında derse giren öğretmenlerin etkililiğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada niteliksel ve niceliksel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış olup; veri toplamak için anket ve görüşme tekniği kullanılmıştır. On tane okul ziyaret edilmiş olup; araştırma, öğretmenleri meslektaşları ve okul müdürleri tarafından değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. 133 öğretmen ve 10 okul müdürü anket doldurarak bu araştırmaya katılmıştır. Her öğretmen kendi meslektaşını değerlendirmiştir, ayrıca, okul müdürleri öğretmen olarak çalışan tüm personeli değerlendirmiştir. Ankette, 1-7 puan arası 51 açık uçlu soru bulunmaktadır. Toplamda 266 anket (Öğretmenlerin ve okul müdürlerinin anketleri) bu okullardan toplanmıştır. Ayrıca, öğretmenlerle dokuz görüşme yapılmıştır. Verilerin toplanmasından sonra, toplanan tüm veriler ayrı ayrı analiz edilmiş ve çalışmanın güvenilirliğini ve geçerliliğini değerlendirmek için toplanan tüm veriler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, Ankara'da özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde otizm sınıflarında derse giren öğretmenlerin etkili bir program yürüttüklerine dair sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at assessing teacher effectiveness in a Private Special Education School autism class in Ankara. Combined Qualitative and Quantitative research methods are used for this research and data collection involves questionnaires and interviews. Ten Schools have been visited. The research was designed to assess teachers by their colleague and school principals. 133 teachers and 10 principals joined this study to complete a questionnaire. Each teacher assessed his or her colleague and the principal assessed all his or her personal staff. The questionnaire consists of 51 open-ended questions which are rated 1 to 7. In total, 266 questionnaires (Teacher's Questionnaire and Principal's questionnaires) were collected from these schools. Additionally, nine interviews were carried out with teachers. After data collection, all research methods have been analysed separately, and compared to each other for assessing their reliability and validity. At the end of this research, it was found that teachers in these private schools which have children with autism in Ankara are highly effective.