Oküler tutulumu olan ve oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarında optik koherens tomografi anjiyografi bulgularının kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of optical coherence tomography angiography findings in Behçet's disease patients with and without ocular involvement versus healthy controls
  1. Tez No: 997380
  2. Yazar: İPEK ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI VURAL, DR. ESRA KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, oküler tutulumu olan ve oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarında oprtik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile maküler mikrovasküler değişikliklerin değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Retrospektif olarak, Ocak 2023-Ocak 2026 tarihleri arasında takip edilmiş hastalara ait kayıtlar incelendi. Çalışmaya oküler tutulumu olan 27 hastanın 52 gözü, oküler tutulumu olmayan 28 hastanın 49 gözü ve 29 sağlıklı bireyin 54 gözü dahil edildi. Gruplar arasında santral maküler kalınlık, FAZ ve koryokapillaris akım alanı açısından anlamlı fark saptanmazken, oküler Behçet hastalarında yüzeyel ve derin kapiller pleksus vasküler dansitelerinde özellikle parafoveal ve bazı bölgesel alanlarda anlamlı azalma bulundu. Sonuç olarak, OKTA'nın Behçet hastalarında özellikle oküler tutulum varlığında mikrovasküler değişikliklerin gösterilmesinde potansiyel katkı sağlayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate macular microvascular changes using optical coherence tomography angiography(OCTA) in patients with Behcet's disease with and without ocular involvement and to compare in findings with a healthy control group. In this retrospective study,medical records of patients followed between January 2023 and January 2026 were reviewed.A total of 52 eyes from 27 patients with ocular involvement,49 eyes from 28 patients without ocular involvement and 54 eyes from 29 healthy subjects were included. No significant differences were observed among the groups in terms of central macular thickness,FAZ and choriocapillaris flow area.However, patients with ocular Behcet's disease showed significantly decreased vessel density in both the superficial and deep capillary plexuses, particularly in parafoveal and regional areas. In conclusion, OCTA appears to be useful, non-invasive imaging modality for detecting microvascular alterations and monitoring disease in patients with Behcet's disease.Additionally, it may have a potential role in identifying subclinical changes even in without ocular involvement.