Yatırımcı davranışlarının analizi: Azerbaycan'da demografik faktörlerin davranışsal finans üzerindeki etkisi
Analysis of investor behavior: The impact of demographic factors on behavioral finance in Azerbaijan
  1. Tez No: 997675
  2. Yazar: RAMO ISMAYILOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Azerbaycan'daki bireysel yatırımcılarda görülebilecek iki temel davranışsal finans eğilimi olan aşırı güven ve kayıptan kaçınma ile demografik faktörler (yaş, eğitim düzeyi ve gelir seviyesi) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel bir yöntemle gerçekleştirilmiş olup, veriler Azerbaycan'daki bireysel yatırımcılardan çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Toplamda 386 katılımcının verileri SPSS yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmelerde Ki-kare testi ve Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Hipotezler, demografik değişkenlerin davranışsal eğilimler üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını test etmiştir. Elde edilen bulgular, yaş, eğitim ve gelir düzeyinin aşırı güven ve kayıptan kaçınma üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bu sonuçlar, Azerbaycan'daki bireysel yatırımcıların davranış eğilimleri hakkında fikir vermektedir. Ancak örneklem çevrim içi olarak toplanmış ve katılımcılar çoğunlukla genç, lisans veya yüksek lisans mezunu ve düşük gelirli bireylerden oluştuğu için, sonuçlar tüm yatırımcı kitlesine genellenemez. Gelecek araştırmalarda daha çeşitli örneklemlerle bu sonuçlar yeniden test edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between overconfidence and loss aversion, which are two basic behavioral finance tendencies that can be seen in individual investors in Azerbaijan, and demographic factors (age, education level and income level). The research was conducted using a quantitative method and data were collected from individual investors in Azerbaijan via an online survey. A total of 386 participants' data were analyzed using SPSS software. Chi-square test and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were used in statistical evaluations. Hypotheses tested whether demographic variables have a significant effect on behavioral tendencies. The findings obtained showed that age, education and income levels do not have a statistically significant effect on overconfidence and loss aversion. These results provide an idea about the behavioral tendencies of individual investors in Azerbaijan. However, since the sample was collected online and the participants were mostly young, undergraduate or graduate students, and low-income individuals, the results cannot be generalized to the entire investor population. These results can be retested with more diverse samples in future research.