Suç kavramı ve psikolojik yaklaşımlar
The concept of crime and psychological approaches
- Tez No: 997948
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÖKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Sociology, Forensic Medicine, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
Özet
Kamu düzenini bozan suç kavramı, sosyal düzenin, kişilerin muhafazası için daha çok gayret gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Suç kavramı, tüm ülkeler için önem arz eden problemlerin başını çekmektedir. Suç hususundaki çalışmalar, suçun sebepleri, yapılış şekilleri, nüfus yapısı ve sosyolojik nitelikleri genelinde hassasiyet göstermektedir. Bilhassa çağdaş devletlerde suç sorunu, geri kalmış devletlere nazaran halkın gündemini meşgul eden endişe verici problem halini almıştır. Söz konusu devletlerde donelere göz atıldığında, suç seviyelerinin endişe verici düzeyde arttığı gözlemlenmektedir. Suç kavramının oluşumunda tesiri olan hususlardan bir tanesi de cemiyetin sosyal-kültürel inşasıdır. Cemiyetin yapısı, suç kavramının tahakkuk temelini oluşturmaktadır. Suçun teması dikkate değer olduğu kadar, suçluluk kavramının tanımlanması hususunda da problem oluşturmaktadır. Bu çalışmada, suç kavramı çatısı altında; suç tarifi ve suç kuramları ile psikolojik yaklaşımlar ele alınarak suçun açıklanmasında kullanılan başlıca psikolojik kuramlar analiz edilip, adli bilimler alanına katkıları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of crime that disrupts public order obliges the social order to make more efforts for the protection of people. The concept of crime is at the forefront of problems that are important for all countries. Studies on crime show sensitivity in terms of the causes of crime, the way it is committed, the structure of the population and sociological qualities. Especially in contemporary states, the problem of crime has become an alarming problem that occupies the public's agenda compared to backward states. When we take a look at the dones in these states, it is observed that crime levels have increased at an alarming level. One of the aspects that have an impact on the formation of the concept of crime is the social and cultural construction of society. The structure of society forms the accrual basis of the concept of crime. As much as the theme of crime is noteworthy, it also poses problems in defining the concept of guilt. In the compilation study, under the roof of the concept of crime, crime description, crime theories and psychological approaches are taken into consideration an effort will be made to explain it by using the literature.