The role of public spaces in fostering social interaction: a case study of Maçka Democracy Park
Kamusal alanların sosyal etkileşimi teşvik etmedeki rolü: Maçka Demokrasi Parkı örneği
  1. Tez No: 999512
  2. Yazar: CELINE CHIBLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kamusal alanlar, kentsel yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Estetik değerlerinin ötesinde, bireyler ile çevreleri arasında bir bağ kurulmasını sağlar ve sosyal etkileşim, gündelik aktiviteler ile kültürel katılım için önemli fırsatlar sunar. Ancak günümüzdeki teknolojik gelişmeler, kendiliğinden gerçekleşen yüz yüze etkileşimlerin azalmasına neden olarak kamusal alanların sosyal canlılığını etkilemektedir. Bireyler arasındaki sosyal etkileşim, uyumlu toplulukların oluşması için kritik bir unsurdur; zira farklı grupların ve faaliyetlerin bir arada bulunması, sosyal bütünleşmenin temelini oluşturur.Bu araştırma, kamusal alan tasarımı ile sosyal etkileşim arasındaki ilişkiyi inceleyerek mekânsal nitelikler ve çevresel unsurların sosyal davranış üzerindeki etkisini ele almaktadır. Kentsel tasarım, sosyoloji ve çevresel psikoloji gibi disiplinlerarası yaklaşımlardan yararlanarak tasarım bileşenlerinin, kullanıcı demografilerinin (yaş, etnisite vb.) ve algısal unsurların (güvenlik, görsel algı, mekâna bağlılık gibi) kullanıcı deneyimlerini nasıl şekillendirdiği araştırılmaktadır. Bu çalışma, kamusal alanlarda sosyal etkileşimi destekleyen veya engelleyen faktörleri nitel araştırma yöntemleri kullanarak incelemektedir. Çalışmada anketler, saha gözlemleri, vaka analizleri, etnografik yaklaşımlar ve kayıt tutma yöntemleri kullanılmıştır. İstanbul, Türkiye'de bulunan Maçka Demokrasi Parkı örnek alan olarak seçilmiş olup, fiziksel tasarım ile kullanıcı davranışlarının sosyal açıdan canlı mekânlar oluşturmadaki etkileşimini anlamaya yönelik pratik bulgular sunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, parkın kapsayıcılığını, erişilebilirliğini ve sosyal dinamizmini artırmaya yönelik stratejileri bilgilendiren kullanıcı ihtiyaçlarını ve tercihlerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışma giderek dijitalleşen kentsel ortamda anlamlı etkileşimleri ve kolektif iyilik hâlini destekleyen kapsayıcı ve etkileşim odaklı kamusal alanların tasarlanması gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Public spaces are a vital part of everyday urban life. Beyond their aesthetics, they foster attachment between individuals and their environments, while providing opportunities for social interaction, daily activities, and cultural engagement. However, ongoing technological developments have led to a decline in spontaneous face-to-face interaction, impacting the social vibrancy of public spaces. Social interaction among individuals is essential for building cohesive communities, as the coexistence of diverse groups and activities provides a crucial foundation for social cohesion. This research explores the interplay between public space design and social interaction, examining the impact of spatial qualities and environmental features on social behavior. Drawing on interdisciplinary perspectives from urban design, sociology, and environmental psychology, the study examines how design elements, user demographics (such as age and ethnicity), and perceptual factors (including safety, visual perception, and place attachment) influence user experiences. This study examines the factors that promote or hinder social interaction in public spaces using qualitative methods, including surveys, field observations, case studies, ethnographic approaches, and record-keeping. Maçka Democracy Park in Istanbul, Türkiye, serves as the case study, offering practical insights into how physical design and user behavior interconnect to develop socially vibrant environments. The outcomes reveal user needs and preferences that inform strategies for enhancing the park's inclusivity, accessibility, and social vitality. Ultimately, this study underscores the need for designing inclusive and engaging public spaces that foster meaningful interactions and collective well-being in an increasingly digitalized urban landscape.