Türkiye'de özelleştirmede 1991-2001 dönemi
Privatization in Turkey in 1991-2001
- Tez No: 99966
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Nevzat Fırat KUNDURACI, Türkiye'de Özelleştirmede 1991-2001 Dönemi. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Oğuz ONARAN, 160 s. ÖZET Adı Küreselleşme ile birlikte anılan, onun bir sonucu ve uzantısı kabul edilen özelleştirme ülkemizde de uygulama alanı bulmuş bir yöntemdir. Özelleştirme, dar anlamda kamusal malın belli ücret karşılığı özel sektöre devrini ifade etmektedir. En geniş anlamda ise devletin ekonomik faaliyetlerini azaltan veya daraltan her türlü işlemi içine almaktadır. Özelleştirmenin ekonomiye faydalı olup-olmayacağı ve verimlilik üzerinde yaratacağı etki konusunda dünyada ve Türkiye'de henüz kesin bir kanı oluşmamıştır. Bu konularda en güvenilir, tarafsız ve gerçekçi sonuçlara ise özelleştirilen kuruluşların özelleştirme öncesi ve sonrası verimlilik karşılaştırmaları ile ulaşmak mümkündür. Bu çalışmada Türkiye'deki özelleştirme faaliyetleri incelenerek verimlilik karşılaştırmaları yapılmıştır. Genel olarak ulaşılan sonuç, özelleştirme sonrasında zayıfta olsa bir verimlilik artışının gerçekleştiğidir. Ancak kamu yönetiminin kendi içindeki sorunlarını ( aktörel değerlerdeki yozlaşma, yeniden düzenleme çalışmalarının hayata geçirilememesi gibi) çözümlemesi ve böylece daha verimli hale gelmesi durumunda, bu ihmal edilebilir artış, özelleştirmeyi en azından verimlilik açısından gereksiz kılacaktır. Böylece, özel sektörün var olan işletmeleri satın almak yerine yeni yatırımlara yönelmesi ile makro düzeyde ekonomiye daha fazla olumlu katkıda bulunacağı, verimliliğinde bundan aynı doğrultuda etkileneceği beklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Nevzat Fırat KUNDURACI, PRIVATIZATION IN TURKEY İN 1991-2001. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Oğuz ONARAN, 160 p. ABSTRACT Privatization, whose name is remembered in company with globalism and what is accepted as a result and extension of globalism, is a method being applied in our country. Privatization, in its narrow meaning, means transferring public goods to private sector in return for a remuneration. In its broad meaning, it compasses every operation diminishing or narrowing the economic activities of state. There is no consensus in the world and in Turkey whether privatization will be advantageous to economy and how it will affect productivity. With this respect, it is possible to get the most trustworthy, objective and realistic results by comparing the productivity of establishments before and after the privatization. In this study, activities of privatization are studied and results of productivity are compared. Generally the conclusion of this study is that there is a slight increase in productivity although it is very small But this neglectable increase wUl be unnecessary, if the public administration solves its problems (such as moral degeneration, failure in actualization of reform activities) and in this way becomes more productive. In this situation, instead of private sector purchasing current establishments, they should invest in new fields, thus they can provide more positive affects on economy at the macro level and it should be expected that productivity will be affected at the same direction. i