Sedanter bireylerde yoga, pilates ve fonksiyonel antrenman türlerinin vücut kompozisyonu ve kalp atım hızı değişkenliğine etkisi
The effect of yoga, pilates, and functional training types on body composition and heart rate variability in sedentary individuals
  1. Tez No: 999982
  2. Yazar: ASLI AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter yetişkinlerde uygulanan üç farklı egzersiz programının kalp atım hızı değişkenliği (HRV) ve vücut kompozisyonu (VK) üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya 40 katılımcı (kadın n = 16; yaş ortalaması ± SS: 39 ± 13 yıl) dahil edilmiş ve rastgele olarak dört gruba ayrılmıştır: (I) Pilates grubu (PG, n = 10), (II) Yoga grubu (YG, n = 10), (III) Fonksiyonel egzersiz grubu (FG, n = 10) ve (IV) Kontrol grubu (KG, n = 10). Başlangıç değerlendirmelerinde katılımcıların vücut kompozisyonu (yağ ve yağsız kütle yüzdesi) ve HRV parametreleri (RMSSD, SDNN, LN-RMSSD, pNN50, Ortalama RR intervali) ölçülmüştür. Başlangıç ölçümlerinin ardından katılımcılar, sekiz hafta boyunca haftada iki kez gruplarına özgü egzersiz programına katılmıştır. Sekiz haftanın sonunda tüm katılımcılar yeniden VK ve HRV ölçümlerine alınmıştır. Analizler sonucunda, hiçbir grupta ilk ve son ölçümler arasında vücut kompozisyonu ve HRV parametreleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (tüm p > 0.05). Bu bulgular, düzenli egzersizin metabolizma ve kardiyovasküler sistem üzerinde potansiyel yararlar sağlayabilmesine karşın, bu etkilerin kısa süreli uygulamalarla istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmayabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, gelecekte yapılacak çalışmalarda daha uzun süreli egzersiz müdahalelerinin VK ve HRV üzerindeki etkilerinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to assess the effect of three different exercise programs on heart rate variability (HRV) and body composition (BC) in sedentary adults. 40 (female n = 16) participants (mean age ± SD; 39 ± 13) took part in the present study and randomly divided into four groups: (I) pilates (PG, n = 10), (II) yoga (YG, n = 10), functional exercise (FG, n = 10) and control groups (CG, n = 10). In the baseline sessions, BC (fat and lean mass %), HRV (i.e., RMSSD, SDNN, LN-RMSSD, pNN50, Mean RR Interval) the participants were measured. Following the baseline-line measurements, participants applied group-specific exercise twice a week for eight weeks. Then, the participants attend their second visits for BC and HRV measurements. There was no difference in BC and HRV between first and second session in either groups (all p > 0.05). These results reveal that although regular exercise can benefit metabolism and cardiovascular system, such effects may not be obtained at a significant level with short periods of applications. Thus, future studies should be conducted to investigate the effect of longer period of time exercise application on BC and HRV.