36-72 aylık çocuklar için yazılmış kitaplarda iklim değişikliği ile ilgili kavramların incelenmesi
Examining the concepts related to climate change in books written for children of 36-72 months
- Tez No: 1000373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 36-72 aylık çocuklar için yazılmış kitaplarda iklim değişikliği ile ilgili kavramları incelemektir. Araştırmada doküman inceleme ve içerik analizi yöntemlerine başvurulmuştur. Türkiye Yayıncılar Birliğinin 2017 yılında yayımlamış olduğu katalog taranmış ve 44 yayınevinin sitesinden yapılan arama sonucunda kriterlere uygun 32 kitaba ulaşılmıştır. Bu kitaplar iklim değişikli, iklim değişikliği ile bağlantılı çevre sorunları, sürdürülebilirlik ve çocuk edebiyatının bazı temel ilkeleri bakımından incelenmiştir. Araştırma sonucunda doğrudan iklim değişikliği ile ilgili olan kavramlar insan kaynaklı sera gazı salımı ve dünyanın ortalama sıcaklığının artması alt başlıklarına ayrılmıştır. Bu ayrımın sonucunda fosil yakıt (kömür, petrol kullanımı) ile havaların ısınması kavramlarının kitaplarda en fazla geçen iklim değişikliği kavramları olduğu tespit edilmiştir. Karbon parmak izi / karbon ayak izi, buzulların erimesi, mevsimlerin değişmesi kavramlarının da kitaplarda yer aldığı tespit edilirken 32 kitabın 4 tanesinde iklim değişikliği ile ilgili kavramlara yer verildiği görülmüştür. Bu durum iklim değişikliğinin okul öncesi dönem çocuk kitaplarında sınırlı seviyede yer aldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the concepts related to climate change in books written for children aged 36-72 months. Document review and content analysis methods were used in the study. Turkey Publishers Association's catalog published in 2017, was scanned. As a result of the searches of 44 publishers, 32 books met the criteria. These books were examined in terms of climate change, environmental problems related to climate change, sustainability and some basic principles of children's literature. As a result of the research, concepts directly related to climate change were separated under the subtitles of human-induced greenhouse gas emissions and the increase of the world's average temperature. As a result of this distinction, the results showed that the concepts of fossil fuel (coal, oil use) and warming of the weather were the most frequently mentioned climate change concepts in the books. The concepts of carbon fingerprint/carbon footprint, melting of glaciers, and changing seasons were also found in the books. It has been determined that 4 of the 32 books include concepts related to climate change. The findings of the study showed that the concepts of climate change are very limited in children's books.