Üst üriner sistem ürotelyal hücreli karsinomlarda fbln2 ve mikrosatellit instabilite (MSH2, MSH6, MLH1, PMS2) immünhistokimyasal biyobelirteçlerinin ekspresyonlarının prognostik önemi
The prognostic importance of expressions of fbln2 and microsatellit instability (MSH2, MSH6, MLH1, PMS2) immunhistochemical biomarkers in upper urinary tract urotheli̇al cell carci̇nomas
- Tez No: 1000579
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BORA KÜPELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Üst üriner sistem ürotelyal hücreli karsinom dünyada sık görülen ve insidansı giderek artan, tanı anında büyük oranda invaziv olarak karşımıza çıkan ve yüksek mortaliteye sahip bir malignitedir. Birçok malignitenin gelişmesinde ve progresyonunda ECM'nin ve MSİ durumunun önemli rol oynadığı ve bu hastaların prognozunu öngörebileceği son zamanlarda yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda ÜSÜK hastalarının tümör dokularında ECM bileşenlerinden biri olan FBLN2 ekspresyonunun ve MSİ durumunun hastalığın prognozuna etkisini, takiplerde metastaz ve nüksü öngörebilme ihtimalini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 2008-2021 yılları arasında kliniğimizde radikal nefroüreterektomi ameliyatı olan ve verilerine ulaşabildiğimiz 55 hasta dahil edildi. Kurumumuzun patoloji arşivinden hastalarımızın materyallerine ulaşıldı ve kanser dokusu içeren materyaller hazırlanarak FBLN2 ve MSİ immünhistokimya boyamaları yapıldı. FBLN2, boyanma şiddeti ve yaygınlığına göre raporlandı. FBLN2 boyanma şiddeti boyanmamışlar ve boyanmışlar şeklinde kategorize edildi. FBLN2 yaygınlığı tümör alanın %0-50'nin altı boyanmışlar ve %50 ve üstü boyanmışlar şeklinde gruplandırıldı. MSİ ise gen kaybı olup olmaması şeklinde 2 grupta kategorize edildi. FBLN2 şiddeti ve yaygınlığı ile hastaların klinikopatoljik verileri arasında istatiksel analizler yapılarak anlamlı ilişki bulunamadı. Ayrıca FBLN2 ekspresyonunun hastaların hem hastalıksız hem de genel sağkalımları arasında istatiksel anlamlı ilişki bulunamadı. Benzer şekilde FBLN2 yaygınlığının da sağkalım sonuçları ile anlamlı ilişkisi olmadığı görüldü. MSİ için yapılan analizde bazı anlamlı sonuçlar alınsa da hasta sayımızın çok az olması nedeniyle anlamlı olarak kabul edilemeyeceğini düşündük. ÜSÜK, geliştirilen tedavi seçeneklerine rağmen hala prognozu istenilen düzeyde iyileştirilemediğinden hastalığın prognozunu tahmin etmeye yönelik birçok biyobelirteçlerin araştırılması devam etmekte olan bir hastalıktır. Bunun için daha anlamlı sonuçlara ulaşabilmek adına ileriye yönelik, geniş hasta sayısına sahip, çok merkezli, randomize çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Upper urinary tract urothelial cell carcinoma is a common malignancy in the world with an increasing incidence, which is highly invasive at the time of diagnosis and has a high mortality. Recent studies have shown that ECM and MSI play an important role in the development and progression of many malignancies and can predict the prognosis of these patients. In our study, we aimed to investigate the effect of FBLN2 expression, which is one of the ECM components, and MSI status, on the prognosis of the disease in the tumor tissues of UTUC patients, and the possibility of predicting metastasis and recurrence in the follow-up. 55 patients who underwent radical nephroureterectomy in our clinic between 2008 and 2021 and whose data we could access were included in the study. The materials of our patients were accessed from the pathology archive of our institution, and materials containing cancer tissue were prepared and FBLN2 and MSI immunohistochemistry staining was performed. FBLN2 staining was reported according to severity and extent. FBLN2 staining intensity was categorized as unstained and stained. The extent of FBLN2 was grouped as 0-50% staining below the tumor area and 50% and above staining. MSI, on the other hand, was categorized in 2 groups as gene loss or not. No significant correlation was found between the severity and prevalence of FBLN2 and the clinicopathological data of the patients by statistical analysis. In addition, no statistically significant relationship was found between FBLN2 expression and both disease-free and overall survival of the patients. Similarly, the prevalence of FBLN2 was not found to be significantly associated with survival outcomes. Although some significant results were obtained in the analysis for MSI, we thought that it could not be considered significant due to the small number of patients. Although the prognosis of UTUC cannot be improved at the desired level despite the treatment options developed, many biomarkers to predict the prognosis of the disease are still being investigated. For this, prospective, multicenter, randomized studies with a large number of patients are needed in order to achieve more meaningful results.