Kurumsal yönetimin sera gazı emisyonu açıklamalarına etkisi: Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksinde yer alan işletmeler üzerine bir araştırma
The effect of corporate governance on greenhouse gas emission disclosures: A research on businesses included in Borsa Istanbul sustainability index
- Tez No: 1000690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, kurumsal yönetimin sera gazı emisyonu açıklamaları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan 84 şirketin 2015-2023 dönemi verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada panel veri analizi ve logit analizi uygulanmıştır. Kurumsal yönetim göstergeleri olarak yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu bağımsızlığı, yönetim kurulu kadın üye sayısı, yönetim kurulu toplantı sayısı, CEO ikiliği ve çevre / sürdürülebilirlik komitesinin varlığı analize dahil edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, çevre / sürdürülebilirlik komitesine sahip işletmelerde toplam emisyonların azaldığı ve CDP anketine yanıt verme olasılığının arttığı gözlenmiştir. Bununla birlikte yönetim kurulu büyüklüğü ile toplam emisyonlar ve kapsam 3 emisyonları arasında pozitif yönlü, kapsam 2 emisyonları ile negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan, firma büyüklüğünün artmasıyla birlikte işletmelerin CDP anketine yanıt verme olasılığının da yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bilgiler ışığında literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the impact of corporate governance on greenhouse gas emission disclosures.The study utilized data from 84 companies included in the Borsa Istanbul Sustainability Index for the period 2015-2023.Panel data analysis and logit analysis were applied in the study. As corporate governance indicators, board size, board independence, number of famele board members, number of board meetings, CEO duality and the existence of an environmental/sustainbilitiy commitee were included in the analysis. According to the result obtained, it was observed that companies with an environmental/sustainbilitiy commitee had reduced total emssions and higher likelihood of responding to the CDP survey. Additionally,a positive significant relationship was found between board size and total emissions and scope 3 emissions, while a negative significant relationship was observed with scope 2 emissions. On the other hand, it has been concluded that as company size increases, the likelihood of businesses responding to the CDP survey also rises.In light of this information, it is thought that will contribute to the literature.