Avrupa Birliği'nde işyerinde sosyal diyalog uygulamaları ve Türkiye
Social dialogue applications in the workplace in the European Union and Türkiye
- Tez No: 1002156
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL ÖZCÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışanların bilgilendirildiği ve karar süreçlerine belli ölçülerde katılımının sağlandığı bir iş ortamı hem verimlilik artışını desteklemekte hem de işgücü memnuniyetini yükseltmektedir. Bu nedenle işçi–işveren ilişkilerinin güçlendirilmesi ve sosyal ortaklığın tesis edilmesi bakımından işyeri düzeyindeki sosyal diyalog uygulamaları kritik bir rol üstlenmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Avrupa Birliği'nde işyeri ölçeğinde uygulanan sosyal diyalog mekanizmalarını inceleyerek Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştırmak; mevcut yapıyı analiz ederek işleyişin etkinliğini değerlendirmek ve uyum sürecinde ortaya çıkan sorunları ortaya koymaktır. Çalışmada veriler doküman incelemesine dayalı yöntemlerle toplanmıştır. Literatür taraması çerçevesinde sosyal diyalog kavramı açıklanmış; küreselleşmenin endüstri ilişkileri sisteminde yarattığı dönüşüm bağlamında işyeri ölçeğinde önem kazanan sosyal diyalog uygulamaları ele alınarak Avrupa Birliği ve Türkiye'deki düzenlemeler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Avrupa Birliği'nde işyeri düzeyindeki sosyal diyaloğun güçlü yasal dayanaklara ve kurumsallaşmış mekanizmalara sahip olduğunu; genellikle sendikal yapılar ile sendika dışı temsil mekanizmalarıyla desteklenen çift kanallı bir yapı içerisinde yürütüldüğünü göstermektedir. Buna karşılık Türkiye'de işyeri ölçeğinde sosyal diyaloğa ilişkin uygulamaların, neredeyse tamamen tek kanallı temsil sistemi üzerine inşa edildiği ve oldukça sınırlı kaldığı görülmektedir. Özellikle işçi temsilciliği kurumunun ulusal mevzuatta açık ve bağımsız bir şekilde düzenlenmemiş olması hem yasal hem de kurumsal düzeyde önemli eksikliklere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
A work environment in which employees are informed and enabled to participate, to a certain extent, in decision-making processes both supports increases in productivity and enhances workforce satisfaction. For this reason, workplace-level social dialogue practices assume a critical role in strengthening labour–employer relations and establishing social partnership. The main objective of this study is to examine the social dialogue mechanisms implemented at the workplace level in the European Union and to compare them with the practices in Türkiye; to analyze the existing structure by evaluating the effectiveness of its functioning; and to identify the problems that have emerged in the harmonization process. The data used in the study were collected through document analysis methods. Within the framework of the literature review, the concept of social dialogue is explained; in the context of the transformation created by globalization in the industrial relations system, workplace-level social dialogue practices that have gained importance are addressed, and the regulations in the European Union and Türkiye are evaluated comparatively. The findings obtained indicate that workplace-level social dialogue in the European Union is based on strong legal foundations and institutionalized mechanisms, and is generally conducted within a dual-channel structure supported by trade union organizations and non-union representation mechanisms. In contrast, social dialogue practices at the workplace level in Türkiye appear to be built almost entirely upon a single-channel representation system and remain quite limited. In particular, the fact that the institution of employee representation is not explicitly and independently regulated in national legislation leads to significant deficiencies at both the legal and institutional levels.