Çoktan seçmeli testlerde madde ve test istatistiklerinin çeldiricilerin çekme düzeylerinin nasıl etkilendiğinin incelenmesi
A Research on how the item and test stastistics are affected by the distractor plausibility in multiple choice tests
- Tez No: 100431
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırmada çoktan seçmeli testlerde seçenek sayısının test ve madde istatistikleri üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Araştırma, ilköğretimde okuyan 280 kişilik öğrenci grubu üzerinde yapılmıştır. Türkçe dersinde“sözcük”ve "paragraf düzeyinde okuduğunu anlama becerilşerini kapsayan 120 maddelik bir test hazırlanmış ve bu testin 100 kişilik öğrenci grubu üzerinde ön denemesinin yapılmasından sonra, beş seçenekli 40 maddelik test oluşturulmuştur. Bu test, her uygulamada çeldiricilerin çalışma düzeylerine bağlı olarak seçenek sayısının dört, üç ve ikiye indirilmesi suretiyle 70'er kişilik dört farklı gruba uygulanmıştır. Uygulama yapılacak gruplar belirlenirken, grupların ölçülen özellik açısından denk olması için, I. Dönem sonu Türkçe dersi notlarına bakılmış; yapılan varyans analizine göre grupların Türkçe dersindeki basanları arasında fark olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlara göre okuduğunu anlama becerileri açısından grupların denk olduğu kabul edilmiştir. İlk olarak, beş seçenekli maddelerden oluşan Test-V, ilk gruba uygulanmıştır. Bu uygulama sonucunda yapılan analizlerin ardından, en az çekme düzeyine sahip çeldiriciler çıkarılarak oluşturulan dört seçenekli Test-IV ikinci gruba uygulanmıştır. Test-IV üzerinde yapılan analizlerin ardından en az çekme düzeyine sahip çeldirici çıkarılarak üç seçenekli Test-III oluşturulmuş ve bu test üçüncü gruba uygulanmıştır. Test-III üzerinde yapılan analizlerin ardından en az çekme düzeyine sahip çeldirici çıkarılarak Test-II oluşturulmuş ve bu test de dördüncü gruba uygulanmıştır. Uygulamaların ardından yapılan analizler sonucunda hesaplanan madde güçlük indeksleri, madde ayıncılık gücü indeksleri ve KR-20 güvenirlikleri ikili olarak karşılaştınlmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, bu dört teste ait madde güçlükleri arasında fark olduğu görülmüştür. Bu fark, seçenek sayısının azalması ile madde güçlük indeksi değerlerinin artması biçiminde gözlemlenmiştir. Farklı sayıda seçenekten oluşan testlere ait ayıncılık gücü indeksleri ile KR-20 Güvenirlikleri arasında manidar bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research studies how different numbers of choices in multiple choice tests effect the test itself and item statistic. The study has been applied to 280 pupils attending elementary schools. 120- item Turkish test has been prepared including vocabulary and paragraph building. After its application to 100 pupils as a pre-test, a test of 40 items with five choices has been formed. And this test has been given to four groups of 70 pupils. In each application, the number of coices has been reduced one by one regarding the effect of distractors. While forming the study groups, the first term Turkish grades have been taken into account. Moreover, the variance analysis has showed that there no difference among the students' success in Turkish course. Furhermore, The groups are accepted to be equal in their reading comprehension abilities. Firstly, a five choice test, Test V, has been aplied on the firs group. Considering the post-application analyses, lees effective in the test are amitted to form a new test that has four choices. This test, Test IV, has been applied to the second group. After the application of Test IV, the some process has been carried out to form a three-choice tests, Test III that has beeen given to the third group. To form Test II, the some process of learing out that has beeen given to the last group. Item difficulty and dicrimination indexes and KR-20 reliability are compared two be two after the post-aplication analyses. These comparisons have showed that there are differences among the item difficulties of those four tests. It has been observed that there is close link between the choice decrease and increase of item difficulty. And finally, the comparisosns have illustrated that there is no obvious difference between the KR-20 reliabilities and item difficulty indexes of tests that have different numbers of choices.