İlköğretim öğrencilerinin İngilizce öğrenimine yönelik kültürel tutumları
Cultural attitudes of elementary education students towards learning English
  1. Tez No: 1005844
  2. Yazar: ESRA SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Günümüzde Türkiye'de yabancı dile hâkim olan vasıflı iş gücüne olan ihtiyacın her geçen gün artması, küresel bir iletişim dili olan İngilizce öğretimini, örgün eğitimin her safhasında zorunlu hale getirmeyi gerekli kılmıştır. Söz konusu yabancı dil eğitiminde arzu edilen başarıyı sağlamak için ise eğitmenlere, öğrencilere ve öğrenim / öğretim sürecindeki üçüncü kişilere önemli sorumluluklar düşmektedir. Öğrencilerin yabancı dil derslerine ilişkin tutumlarını pozitif anlamda geliştirmek için öğrencilerin bu konudaki arzularının bilinmesi esastır. Bu noktadan hareketle araştırma Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki resmi/devlet ortaokulunda ilköğretim öğrencilerinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi sürecinde onları etkileyen kültürel tutumlara yönelik faktörlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada, durum çalışma desenlerinden biri olan bütüncül tek durum deseni kullanılacaktır. Araştırma çalışma grubu olarak iki ortaokulun öğrencileriyle gerçekleşecektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu bir devlet okulunda 6., 7. ve 8. Sınıf kademesinde öğrenim gören ilköğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada, veri toplama araçları olarak görüşme ve anket kullanılacaktır. Öğrencilerden elde edilen veriler, IBM SPSS paket programı vasıtasıyla analiz edilecektir. Amaçlanan problemlere yanıt bulmak amacıyla, normal dağılım gösterdiği anlaşılabilecek verilere ise parametrik yöntemlerle analizler yapılacak ve ayrıca içerik analizi kullanılacaktır. Araştırma, İngilizce öğreniminde başarıya sahip olabilmenin ipuçlarını verebilecek vasıfta olmasından ötürü literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar yabancı dil öğrenimine ilişkin dil öğretmenleri/eğitmenleri adına önemli çıktılar da verebilecek niteliktedir. Bu anlamda araştırma, daha sonraki çalışmalar için yol gösterici nitelikte olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the ever-increasing need for skilled workforce fluent in foreign languages in Turkey has made it necessary to make the teaching of English, a global language of communication, compulsory at every stage of formal education. In order to achieve the desired success in foreign language education, instructors, students and third parties in the learning / teaching process have important responsibilities. In order to positively improve students' attitudes towards foreign language courses, it is essential to know students' desires in this regard. Starting from this very point, the research is in Ankara;It aims to examine the factors related to cultural attitudes that affect primary school students in the process of learning English as a foreign language in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education. Likewise, the holistic single case design, which is one of the case study designs, will be used in the research. The research will be carried out with the students of a secondary school in the specified population. The study group of this research consists of primary school students studying in the 6th, 7th and 8th grades at a public school. In the study, whole-structured interview and survey will be used as data collection tools. The data obtained from the students will be analyzed through the IBM SPSS package program. In order to find answers to the intended problems, parametric methods will be analyzed on data that can be understood to be normally distributed. The research will make a significant contribution to the literature as it can give clues about success in learning English. The results obtained from the research can also provide important outputs for language teachers/instructors regarding foreign language learning. In this sense, the research will be a guide for further studies.