Crosslinguistic influence on syntactic complexity in the formal and informal speech of multilingual speakers
Çok dilli bireylerin resmi ve resmi olmayan konuşmalarındaki sözdizimsel karmaşıklık üzerindeki çapraz dil etkisi
  1. Tez No: 1007540
  2. Yazar: SARA SELEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Dilbilim, Education and Training, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dil öğretimi yaklaşımlarındaki yeni değişmelerle birlikte dili iletişim kurmak için kullanmak büyük önem kazandı. Bu sebeple ikinci dil edinimi alanındaki dil performansı çalışmalarına vurgu yapılarak dilin üretken becerileri üzerine olan çalışmalar büyük ölçüde dikkat çekti (Vercellotti, 2018). Yabancı Dil Olarak İngilizce bağlamında konuşma üretimi, hedef dilin sözdizimsel karmaşıklığına yakından bağlıdır. Dolayısıyla farklı çok dil geçmişine sahip olan İngilizce öğrenenlerin ikinci dil İngilizce üretimindeki bilişsel taleplerle nasıl başa çıktığını anlamada konuşma üretimi ve sözdizimsel karmaşıklık arasındaki etkileşim önemli bir rol oynamaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde bu çalışmanın amacı B1-B2 seviyesindeki çok dilli grubun önceden edinilmiş dillerinin resmi ve resmi olmayan İngilizce konuşmalarındaki sözdizimsel karmaşıklık üzerindeki çapraz dil etkisini araştırmaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak GER-ITA-ENG grubu için yedi, TUR-ENG grubu için dört ve NS grubu için altı katılımcı bulunmuştur. Yarı deneysel dizayn kullanılarak her bir gruptan konuşma verisi Dil Durumları (Language Situations) söyletim tekniği (Wiese, 2020) ile çevrimiçi görüşmelerde toplanmıştır. İkinci Dil Sözdizimsel Karmaşıklık Analizörüne (L2 Syntactic Complexity Analyzer) (Kim & Lu, 2024) göre sözdizimsel karmaşıklık ölçütleri belirlendikten sonra nicel analizler yapılmıştır. Analizlerin sonucuna göre GER-ITA-ENG grubu ortalama konuşma ünitesi ve cümlecik uzunluğunda, bağımlı cümleciklerde ve karmaşık isim öbeği kullanımlarında TUR-ENG grubunu geçmiştir. Buna ek olarak, resmi ve resmi olmayan konuşmalar arasındaki grup farklarında ana dili İngilizce olan grubun diğer grupları ortalama konuşma ünitesi, her bir konuşma ünitesindeki cümlecik sayısı, her bir konuşma ünitesindeki karmaşık konuşma üniteleri ve her bir konuşma ünitesindeki fiil öbeği kullanımlarında geçmiştir. Buna ek olarak, önceden edinilen dillerin hedef dile olan yakınlığının ikinci ve üçüncü dil olarak İngilizce konuşma üretiminde belirgin bir etkisi olduğu bulunmuştur. Farklı dil yapılarının kullanımında önceki dillerin dilbilimsel yakınlığının eşit derecede etkili olduğu bulunmuştur. Son olarak yapısal analiz ikinci ve üçüncü dil gruplarının konuşma üretimindeki konuşma ünitelerinde yer alan gramer hatalarında çapraz dil etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Within the recent shifts in approaches to language teaching, using language to communicate has gained enormous importance. Thus, the research on productive skills of the language has attracted greater attention by putting emphasis on language performance studies in second language acquisition (Vercellotti, 2018). In the context of English as a Foreign Language, spoken production is closely tied to syntactic complexity of the target language because due to the cognitive load that learners cope with throughout the production of speech, it is put forward to reflect complex language use better (Vercellotti, 2018). Hence, the interaction between the two plays a crucial role in understanding how English learners from different multilingual backgrounds manage the cognitive demands of L2 English production. Considering these, the aim of the current study was to investigate the crosslinguistic influence of previously acquired languages on L2 and L3 English syntactic complexity in formal and informal speech of B1-B2 level multilingual groups. A total of 17 participants were enrolled in the study. Following a purposeful sampling procedure seven participants were recruited for L3 English group, four for the L2 English group and six for the native speaker (NS) group. Adapting a causal-comparative design, spoken data were collected through individual online interviews conducted with each group using the Language Situations elicitation technique (Wiese, 2020). After identifying syntactic complexity measures based on L2 syntactic complexity analyzer (Kim & Lu, 2024) quantitative data analyses were performed. The results of the analyses showed that L3 English group outperformed L2 English group in terms of mean length of AS units, clauses, the number of dependent clauses and complex nominals. In addition, within registers native speaker (NS) group outperformed L2 and L3 English group in mean length of AS-units, the number of clauses per AS-units, complex AS-units per AS-units, and verb phrases per AS-units. Furthermore, crosslinguistic proximity of previously acquired languages to the target language was found out to have a prominent impact on L2 and L3 English spoken production. The linguistic proximity of previously acquired languages was found to be equally effective in the usage of different linguistic properties. Lastly, the structural analysis revealed that crosslinguistic effects are present in grammatical errors in AS-units in L2 and L3 groups' spoken production.