Cebirsel ifadeler konusunun öğretiminde kullanılan örneklerin tür ve öğretimsel açıklama bağlamında incelenmesi
An investigation of the examples used by mathematics teachers in teaching algebraic expressions
- Tez No: 1008096
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf matematik dersi cebirsel ifadeler konusunda öğretmenlerin kullandıkları örnek türlerinin ve kullandıkları örneklerin öğretimsel açıklama boyutlarının incelenmesidir. 6. sınıf düzeyi, öğrencilerin aritmetikten cebire geçiş yaptığı kritik bir dönem olup bu süreçte gerçekleştirilen öğretim uygulamaları, öğrencilerin ileriki matematik başarılarını doğrudan etkileme potansiyeline sahiptir. Araştırma cebirsel ifadeler konusunun öğretiminde öğretmenlerin kullandıkları örneklerin ve bu örnekler üzerinden yaptıkları öğretimsel açıklamaların, öğrencilerin kavramsal öğrenmeleri üzerindeki belirleyici rollerini incelemesi açısından önem arz etmektedir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Iğdır ili Tuzluca ilçesinde yer alan üç devlet ortaokulunda görev yapan üç matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı durum çalışması olarak desenlenmiştir. Veriler; sınıf içi video kayıtları ve yarı yapılandırılmış öğretmen görüşmelerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, kuramsal çerçevede belirlenen örnek türleri (başlangıç, standart, geliştirici, örnek dışı, karşıt ve uç örnekler) ile öğretimsel açıklama boyutları (açıklayıcı, işlemsel, problem çözme ve epistemik) dikkate alınarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular öğretmenlerin örnek kullanımının belirli pedagojik amaçlar doğrultusunda sistemli bir biçimde gerçekleştiğini göstermektedir. Başlangıç örneklerinin ağırlıklı olarak kavramsal altyapı oluşturma amacıyla, standart örneklerin işlem basamaklarını gösterme amacıyla ve geliştirici örneklerin kavramlar arası ilişkileri kurma ile örüntü fark ettirme amacıyla kullanıldığı belirlenmiştir. Buna karşılık, örnek dışı ve karşıt örneklerin sınırlı düzeyde kullanıldığı, uç örneklere ise ders süreçlerinde neredeyse hiç yer verilmediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kullandıkları örneklerin öğretimsel açıklama boyutları açısından yapılan incelemelerde, öğretmenlerin açıklamalarının büyük ölçüde açıklayıcı ve işlemsel boyutlarda yoğunlaştığı; problem çözme boyutuna yönelik açıklamaların sınırlı kaldığı ve epistemik açıklamalara yer verilmediği görülmüştür. Açıklayıcı boyutta yoğunlaşan öğretmenlerin başlangıç ve geliştirici örneklere daha fazla yer verdikleri; işlemsel boyutta yoğunlaşan öğretmenlerin ise standart örnekleri daha sık kullandıkları tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, cebirsel ifadeler konusunun öğretiminde örnek kullanımı ile kullandıkları örneklerin öğretimsel açıklamalarının uyumlu olduğu; ancak örnek çeşitliliği, problem çözme odaklı açıklamalar ve epistemik boyut açısından öğretim süreçlerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the types of examples used by teachers in the teaching of algebra in the 6th grade mathematics course and the instructional explanation dimensions of these examples. The 6th grade level represents a critical period in which students transition from arithmetic to algebra, and the instructional practices implemented during this process have the potential to directly affect students' future mathematics achievement. The study is important in terms of investigating the determining roles of the examples used by teachers in algebra instruction and the instructional explanations provided through these examples on students' conceptual learning. The study was conducted with three mathematics teachers working in three public middle schools located in the Tuzluca district of Iğdır province during the 2024–2025 academic year. The research was designed as a case study based on a qualitative research approach. The data were obtained through classroom video recordings and semi-structured teacher interviews. The collected data were analyzed by considering the example types defined in the theoretical framework (introductory, standard, developmental, non-example, counterexample, and extreme examples) and the dimensions of instructional explanations (explanatory, procedural, problem-solving, and epistemic). The findings of the study indicate that teachers' use of examples occurs systematically in line with specific pedagogical purposes. Introductory examples were predominantly used to establish a conceptual foundation, standard examples were used to demonstrate procedural steps, and developmental examples were used to establish relationships between concepts and to help students recognize patterns. In contrast, non-examples and counterexamples were used to a limited extent, while extreme examples were almost never included in the teaching process. The analysis of the instructional explanation dimensions of the examples used by teachers revealed that teachers' explanations were largely concentrated in the explanatory and procedural dimensions. Explanations related to the problem-solving dimension were limited, and epistemic explanations were not observed. It was also found that teachers who focused on the explanatory dimension tended to use more introductory and developmental examples, whereas teachers who focused on the procedural dimension more frequently used standard examples. In conclusion, the study determined that the use of examples in algebra instruction and the instructional explanations accompanying these examples are generally aligned. However, there is a need to improve instructional processes in terms of example diversity, problem-solving-oriented explanations, and the inclusion of epistemic explanations.