Türkiye'deki kardiyoloji uzmanlık eğitiminde TUKMOS çekirdek eğitim müfredatının uygulanma durumunun karma yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of the implementation status of the TUKMOS core curriculum in cardiology residency training in Turkey using a mixed-methods approach
- Tez No: 1009541
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kardiyoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Cardiology, Health Education
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kardiyoloji uzmanlık eğitiminin Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi (TUKMOS) Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Müfredatı doğrultusunda sahadaki uygulanma durumunu değerlendirmektir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte ele alındığı karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüştür. Nicel veriler, Türkiye'nin farklı kurumlarında kardiyoloji uzmanlık eğitimi alan katılımcılardan çevrim içi anket aracılığıyla toplanmış; nitel veriler ise son on yıl içinde kardiyoloji uzmanlık eğitimini tamamlamış uzman hekimlerle gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Anket, 202 uzmanlık öğrencisi tarafından yanıtlanmış olup katılımcıların yaş ortalaması 28,5 ± 2,0 ve %70'i erkekti. Altı odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiş ve toplam 30 kardiyoloji uzmanı görüşmelere katılmıştır. Nitel veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, TUKMOS farkındalığının hem uzmanlık öğrencileri hem de kardiyoloji uzmanları arasında düşük olduğunu göstermektedir. Yetkinliklere ilişkin öz-değerlendirme sonuçlarına göre, sık görülen kardiyovasküler hastalıkların yönetimine yönelik yetkinliklerde öğrenim düzeyleri yüksekken, bazı spesifik alanlarda daha düşüktür. Eğitim faaliyetlerinin sıklığı ve niteliği kurumlar arasında değişkenlik göstermektedir; bazı klinik becerilerin öğreniminde eğitici katkısı sınırlıdır. Ölçme ve değerlendirme uygulamaları çoğunlukla yazılı ve sözlü sınavlara dayanmakta; işyeri temelli değerlendirme araçları sınırlı kullanılmaktadır. Uzmanlık öğrencilerinin büyük bölümü, gelişimleriyle ilgili geri bildirim almadığını belirtmektedir. Tematik analizde, bilgi ve farkındalık eksikliği, müfredatın klinik gerçeklikten kopukluğu, eğitimde hizmet baskısı, rol ve sorumluluk belirsizliği, eğiticilerin eğitimi ve denetim ihtiyacı ile dış rotasyonların düzenlenmesi ve denetimi olmak üzere altı tema ortaya konmuştur. Sonuç olarak, TUKMOS Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Müfredatı kapsamlı bir çerçeve sunmakla birlikte, sahadaki farkındalık ve donanım eksikleri müfredatın etkin uygulanmasını sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the status of implementation of cardiology residency training in Turkey in accordance with the Cardiology Core Curriculum developed by the Medical Specialty Board Curriculum Development and Standardization System (TUKMOS). The study was conducted using a mixed-methods approach integrating both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected through an online survey administered to cardiology residents across different institutions in Turkey, while qualitative data were obtained through focus group interviews with cardiology specialists who had completed their residency training within the past ten years. The survey was completed by 202 residents, with a mean age of 28.5 ± 2.0 years, and 70% of the participants were male. Six focus group sessions were conducted with a total of 30 cardiology specialists. Qualitative data were analyzed using thematic analysis. The findings indicate that awareness of TUKMOS is low among both cardiology residents and cardiology specialists. According to the self-assessment results regarding competencies, learning levels are higher for competencies related to the management of common cardiovascular diseases, whereas they are lower in certain specialized areas. The frequency and quality of educational activities vary across institutions, and the contribution of educators to the acquisition of some clinical skills is limited. Assessment and evaluation practices are predominantly based on written and oral examinations, while workplace-based assessment tools are used to a limited extent. Most residents report that they do not receive feedback regarding their development. Thematic analysis identified six main themes: lack of knowledge and awareness, misalignment between the curriculum and clinical reality, service pressure in education, ambiguity in roles and responsibilities, the need for educator training and supervision, and challenges related to the organization and oversight of external rotations. In conclusion, although the TUKMOS Cardiology Core Curriculum provides a comprehensive and competency-based framework, limitations in awareness and institutional capacity hinder its effective implementation in practice.