Biyobozunur özellik taşıyan ambalajlarda probiyotik katkılı ayran üretimi ve bazı özelliklerinin araştırılması
Investigation of probiotic-added ayran production in biodegradable packaging and some of its properties
  1. Tez No: 1009614
  2. Yazar: MEHMET SAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, probiyotik kültür ilavesiyle üretilen ayranların biyobozunur özellik taşıyan ambalajlarda depolama süresince kalite özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada tam yağlı inek sütüne starter kültür olarak Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Streptococcus thermophilus ve probiyotik kültürler ilave edilerek ayran üretimleri gerçekleştirilmiş, örnekler +4°C' da 14 gün süreyle depolanmıştır. Depolamanın 1., 7. ve 14. günlerinde alınan örneklerde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerin yanı sıra laktik asit, asetaldehit ve diasetil miktarlarının belirlenmesine yönelik analizler ile duyusal değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Örneklerin kuru madde, yağ ve protein değerlerinde depolama boyunca istatistiksel olarak anlamlı bir değişim belirlenmemiştir (p>0,05). Buna karşılık depolama süresine bağlı olarak ayran örneklerinin pH ve viskozite değerlerinde düşme meydana gelmiştir. Starter kültür olarak kullanılan bakteriler ile Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium animalis subsp. lactis sayılarının depolamanın 7. gününe kadar arttığı, 14. gün sonunda ise azaldığı tespit edilmiştir. Ayran örneklerinin laktik asit miktarları probiyotik ilaveli örneklerde azalma gösterirken asetaldehit ve diasetil miktarları bu örneklerde artış göstermiştir. Sonuç olarak biyobozunur ambalajların ayran üretiminde kaliteyi koruma açısından uygulanabilir bir alternatif olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality characteristics of ayran produced with the addition of probiotic cultures were investigated during the storage period in biodegradable packaging. In the study, ayran was produced by adding starter cultures of Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Streptococcus thermophilus, and probiotic cultures to full-fat cow's milk, and the samples were stored at +4°C for 14 days. On the 1st, 7th, and 14th days of storage, physical, chemical, and microbiological analyses, as well as analyses to determine the amounts of lactic acid, acetaldehyde, and diacetyl, were conducted along with sensory evaluations. The samples did not show a statistically significant change in dry matter, fat, and protein values throughout the storage period (p>0.05). In contrast, a decrease in pH and viscosity values of the ayran samples occurred depending on the storage period. Starter kültür olarak kullanılan bakteriler ile Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium animalis subsp. lactis sayılarının depolamanın 7. gününe kadar arttığı, 14. gün sonunda ise azaldığı tespit edilmiştir. The lactic acid levels in the ayran samples showed a decrease in the probiotic-added samples, while the amounts of acetaldehyde and diacetyl increased in these samples. As a result, it has been demonstrated that biodegradable packaging is a viable alternative for preserving quality in ayran production.