Opinions et perceptions des jeunes adolescents du fle sur la compétence de compréhension orale
Genç ergenlerin yabancı dil olarak Fransızcada sözlü anlama becerisine ilişkin görüşleri
- Tez No: 1015296
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil öğrenimi, dört temel becerinin geliştirilmesine dayanmaktır: sözlü anlama, yazılı anlama, sözlü üretim ve yazılı üretim. Sözlü anlama becerisi, sözlü iletişim alışverişine erişim sağlaması nedeniyle ayrı bir konuma sahiptir. Genç ergenler söz konusu olduğunda, bu beceri üzerine yeterince çalışma yapılmamıştır. Fransızca yabancı dil öğretimi alanındaki araştırmalar daha çok yetişkinlere odaklanmıştır. Bu çalışma Ankara Fransız Kültür Merkezi'nde öğrenim gören ve dil düzeyi B1 olan 13-15 yaş aralığındaki altı ergenin bu beceriye ilişkin düşüncelerini, duygularını ve değerlendirmelerini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, ergenlerin sözlü anlama sürecinde karşılaştıkları güçlükleri ve kullandıklarını bildirdikleri stratejileri incelemektedir. Nitel Araştırma yaklaşımının benimsendiği bu çalışmada, her bir katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. MAXQDA programı aracılığıyla yapılan betimsel analiz sonucunda beş ana temaya ulaşılmıştır. Bulgular, öğrencilerin çeşitli öz değerlendirmeler yaptığını göstermektedir. Öğrenenlerin ağırlıklı olarak olumlu duygular deneyimlediği tespit edilmiştir. Hızlı konuşma temposunun, öğrencilerde sıklıkla strese neden olduğu görülmüştür. Öğrenenler, sözlü anlama becerilerini geliştirmek amacıyla görsel-işitsel medya araçlarını tercih etmektedir. Çalışma ayrıca, farklı öğrenen profillerinin çeşitliliğini ve üstbilişsel stratejiler ile duygu düzenleme stratejilerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Learning of foreign language is based on the development of four fundamental skills: listening comprehension, reading comprehension, speaking, and writing. Listening comprehension holds a unique place because it provides access to verbal exchange. Among young adolescents, this skill has not been extensively studied. Research on the didactics of French as a foreign language has mostly focused on adults. This study aims to better understand what six adolescents aged 13 to 15, with B1 level, think, feel, and perceive. These adolescents study at the French Institute of Ankara. This research analyzes the difficulties encountered by adolescents as well as the strategies they report using. A qualitative approach was adopted, and semi-structured interviews were conducted with each participant. The analysis of the verbatim transcripts using MAXQDA software highlighted five main themes. The results indicate that learners make various self-assessments. Learners mostly experience positive emotions. Fast speech rate often creates stress among learners. Learners choose audiovisual media to better understand oral language. The study also highlights the diversity of learner profiles as well as the importance of metacognitive strategies and emotional regulation.