The association between strategic brand positioning and consumer purchase intention
Stratejik marka konumlandırması ile tüketicinin satın alma niyeti arasındaki ilişki
  1. Tez No: 1015836
  2. Yazar: FAIZAN SAJJAD
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. BURAK NEDİM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykoz Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, stratejik marka konumlandırması ile tüketici satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi, tüketicinin zihninde oluşan bütünleşik bir algı yapısı olarak ele alarak incelemektedir. Stratejik marka konumlandırması; marka güvenilirliği, marka benzersizliği ve algılanan kalite aracılığıyla yansıtılan ikinci düzey yansıtıcı bir yapı olarak modellenmiştir. Araştırma, nicel kesitsel tarama deseniyle yürütülmüş ve kendi seçtikleri bir marka ile bu markaya ait bir ürünü değerlendiren 304 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veriler, iki aşamalı üst düzey yapı yaklaşımı kullanılarak kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi ile değerlendirilmiştir. Ölçüm modeli sonuçları, birinci düzey yapıların güvenilirlik ve geçerliliğini desteklemiştir. İç tutarlılık, yakınsak geçerlilik, gösterge güvenilirliği ve ayırt edici geçerlilik genel olarak yeterli bulunmuştur. Üst düzey yapı değerlendirmesi de stratejik marka konumlandırmasının ikinci düzey yansıtıcı bir yapı olarak modellenmesini desteklemiştir. Üç boyut arasında en güçlü yük marka güvenilirliğinde görülmüş, bunu algılanan kalite ve marka benzersizliği izlemiştir. Yapısal model, stratejik marka konumlandırması ile satın alma niyeti arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bulgular, tüketicilerin bir markayı güvenilir, ayırt edici ve kaliteli algıladıklarında daha güçlü satın alma niyeti bildirdiklerini göstermektedir. Çalışma, stratejik marka konumlandırmasını bütünleşik bir üst düzey yapı olarak ampirik biçimde inceleyerek tüketici temelli marka değeri literatürüne katkı sunmaktadır. Uygulama açısından bulgular, marka yöneticilerinin konumlandırmayı yalnızca iletişimden ibaret görmemesi gerektiğini; güvenilirlik, kalite ve anlamlı farklılaşmanın, konumlandırmanın tüketici zihninde satın alma niyetiyle ilişkili bir algı olarak değerlendirilmesinde birlikte dikkate alınabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the association between strategic brand positioning and consumer purchase intention by treating brand positioning as a consumer-perceived structure rather than a single promotional message. Strategic brand positioning is modeled as a second-order reflective construct reflected through brand credibility, brand uniqueness, and perceived quality. The study adopts a quantitative cross-sectional survey design and analyzes data collected from 304 respondents who evaluated self-selected brands and products across various consumer contexts. Partial Least Squares Structural Equation Modeling was used through a two-stage higher-order construct approach. The measurement results supported the reliability and validity of the first-order constructs. Internal consistency, convergent validity, indicator reliability, and discriminant validity were generally satisfactory. The higher-order construct assessment also supported the specification of strategic brand positioning as a reflective second-order construct. Among its three dimensions, brand credibility showed the strongest loading, followed by perceived quality and brand uniqueness. The structural model showed a positive and statistically significant association between strategic brand positioning and purchase intention. These findings indicate that consumers report stronger purchase intention when they perceive a brand as credible, distinctive, and high in quality. The study contributes to consumer-based brand equity research by empirically examining strategic brand positioning as an integrated higher-order construct. Practically, the findings suggest that positioning should not be treated as communication alone; credibility, quality, and meaningful differentiation appear to be jointly relevant to purchase-related positioning perceptions.