STEAM yaklaşımına dayalı 5E öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve tutumlarına etkisi
The effect of 5E learning model based on STEAM approach on students' academic achievement, scientific process skills and attitudes
  1. Tez No: 1017748
  2. Yazar: SÜLEYMAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TAŞLIDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; 4. sınıf fen bilimleri dersi basit elektrik devreleri ünitesinde STEAM yaklaşımına dayalı 5E öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve tutumlarına olan etkisi araştırılmıştır. Bu çerçevede bağımsız değişkenlerin Yöntem (STEAM yaklaşımına dayalı 5E öğrenme modeli, mevcut öğretim yöntemi), bağımlı değişkenler (akademik başarı, bilimsel süreç becerileri ve tutum) üzerine etkisinin sınanması amaçlanmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulda beş haftalık bir süreçte gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön-test – son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmaya dört ayrı şubede öğrenim gören toplam 122 öğrenci katılmıştır. İki şube (n=61) deney grubu ve diğer iki şube (n=61) ise kontrol grubu olarak rastgele atanmıştır. Kontrol grubu öğrencileri Basit Elektrik Devreleri ünitesini mevcut programa göre, deney grubu öğrencileri ise STEAM yaklaşımına dayalı 5E öğrenme modeline göre tasarlanmış etkinliklerinden yararlanarak işlemiştir. Toplam beş hafta süren eğitimde beş farklı STEAM etkinliği planlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmanın başlangıcı ve sonunda her iki gruba araştırmada kullanılan veri toplama araçları olan Akademik Başarı Testi, Bilimsel Süreç Becerileri Testi ve Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler çalışmanın hipotezlerini test etmek amacıyla MANCOVA ve devamında ANCOVA analizleri ile çözümlenmiştir. MANCOVA sonucuna göre basit elektrik devreleri ünitesinde STEAM yaklaşımına dayalı 5E öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarı ön-test, bilimsel süreç becerileri ön-test ve tutum ön-test puanları kontrol edildiğinde kolektif akademik başarı son-test, bilimsel süreç becerileri son-test ve tutum son-test puanlarını arttırmada istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmuştur. ANCOVA sonuçlarına göre ise STEAM yaklaşımına dayalı 5E öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarı son-test, bilimsel süreç becerileri son-test ve tutum son-test puanları üzerinde kontrol gruplarına kıyasla deney grubu lehine anlamlı etkilerinin bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The effect of the 5E Learning Model Based on STEAM Approach on Academic Achievements, Scientific Process Skills and Attitudes in the Simple Electrical Circuits Unit of the 4th Grade Science Course was investigated. Within this framework, the aim was to examine the effect of independent variables (the 5E learning model based on the STEAM approach, the current teaching method) on dependent variables (academic achievement, scientific process skills, and attitude). The research was conducted over a five-week period in a primary school affiliated with the Ministry of National Education in Antalya in the 2022-2023 academic year. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used in the research. A total of 122 students registered in four different branches participated in the study. Two classes (n=61) were randomly assigned as the experimental group and the other two classes (n=61) were randomly assigned as the control group. The control group studied the Simple Electrical Circuits unit according to the current program, and the experimental group studied the same subjects using activities designed according to the 5E Learning Model Based on STEAM Approach. During the five-week training, five different STEAM activities were implemented. At the beginning and end of the study, both groups were administered the Academic Achievement Test, the Scientific Process Skills Test, and the Attitude Scale, which are the data collection tools used in the research. The obtained data were analyzed with MANCOVA and then ANCOVA analyzes in order to test the hypotheses of the study. The MANCOVA results indicated that, after controlling students' pre-test scores on academic achievement, science process skills, and attitude measures, the STEAM-integrated 5E learning model applied in the Simple Electric Circuits unit produced a statistically significant improvement in students' collective post-test scores of academic achievement, science process skills, and attitude. According to the ANCOVA results, the 5E learning model based on the STEAM approach was found to have a significant effect in favor of the experimental group compared to the control groups, on students' academic achievement post-test, scientific process skills post-test, and attitude post-test scores.