Pre-service English language teachers' perceptions of digital game-based language learning (DGBLL)
İngilizce öğretmeni adaylarının dijital oyun tabanlı dil öğrenimine (DGBLL) yönelik algıları
- Tez No: 1021788
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE GÜVENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, İngilizce öğretmeni adaylarının Dijital Oyun Tabanlı Dil Öğrenimi (DGBLL) hakkındaki algılarını dört ana tema altında incelemektir: öğrenci katılımı, dil desteği, öğrenci ilerlemesinin izlenmesi ve algılanan zorluklar. Çalışma, 142 katılımcı için bir anket ve 16 katılımcı ile yapılan görüşme sorularını birleştirerek karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanmıştır. Anket verileri, betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiş ve görüşme cevapları tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, genel olarak Türk eğitim sistemindeki dil öğretmen adaylarının dijital oyun tabanlı dil öğrenimini olumlu sonuçlarla ilişkilendirdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çalışma ayrıca hazırlıksızlık ve bilgi eksikliğinin öğretmen adaylarının dijital oyunları sınıflarına entegre etme konusunda olumsuz fikirler belirtmelerine neden olabileceği sonucuna varmıştır. Son olarak, bulgular doğrultusunda, bu çalışmaya katılanların çoğunun Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (EFL) bağlamında dijital oyunların kullanımını öğretmeye odaklanan bir öğretmen eğitim programına veya kursuna ihtiyaç duyabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışma, öğretmen adaylarının dijital pedagojik yeterliklerini güçlendirmeyi amaçlayan öğretmen eğitimcileri ve öğretim programı geliştiricilerine yönelik çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the perceptions of pre-service English language teachers on Digital Game-Based Language Learning (DGBLL) under four main themes: student engagement, linguistic support, monitoring learner progress, and perceived challenges. The study used a mixed-methods research design by combining a questionnaire for 142 participants and interview questions with 16 participants. The data from the questionnaire were analyzed by using descriptive statistics, and the interview answers were analyzed using the thematic analysis method. The study found that pre-service English language teachers within the Turkish education system, in general, associate Digital Game-Based Language Learning with positive outcomes. Nonetheless, the study also concluded that unpreparedness and a lack of knowledge can cause pre-service English language teachers to express negative opinions toward integrating digital games into their classrooms. The findings suggest that many participants would benefit from a teacher training program or course that focuses on the use of digital games within the English as a Foreign Language (EFL) context. The study further provides recommendations for teacher educators and curriculum designers seeking to strengthen pre-service teachers' digital pedagogical competence.