The Design of a graduated tuition system for the higher education in Turkey
Türkiye yüksek öğrenim sistemi için kademeli bir harç sistemi tasarımı
  1. Tez No: 105082
  2. Yazar: SERAP AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
oz TÜRKİYE YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİ İÇİN KADEMELİ BİR HARÇ SİSTEMİ TASARIMI Aytekin, Serap Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İbrahim Koyuncu Aralık 2001, 70 sayfa Yüksek öğretim sisteminin finansmanı yıllardır önemli bir sorun olarak mevcuttur. Şu anda, Türk yüksek öğretim sistemi, öğrencilerden toplanan“katkı paylan”ve devletin temin ettiği paralarla finanse edilmektedir. Öğrencilerden alman“katkı paylan”fakir öğrenciler tarafından çok yüksek bulunurken, maddi durumlan iyi olan öğrenciler için bu miktarlar manasız gözükmektedir. Kabul edilebilecek sistem, her iki grubu da en az rahatsız edeni olacaktır. Öte yandan, devlet üniversiteleri artan öğretim maaliyetleri nedeniyle büyük mali sıkıntılar yaşamakta ve mevcut harç sisteminden elde edilen gelir bu maaliyetleri karşılamaya yeterli olamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yukanda belirtilen sorunlara çözüm getirmeküzere Türkiye'deki devlet üniversitelerine uygulanabilecek bir kademeli harç sistemini geliştirmektir. Bu tez içerisinde geliştirilmiş olan Kademeli Harç Sistemi'nin (KHS) uygulanabilirliğini saptamak için, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) 2000 yılında alman öğrencilerden toplanan bir anket formuna dayalı gelir düzeyleri ile ilgili veriler kullanılarak ODTÜ'de bir uygulama yapılmıştır. Yapılan kaba hesaplara göre ODTÜ'nün cari harcamaları bu yöntemle karşılanabilmektedir. Bu çalışma, ODTÜ ve diğer devlet üniversiteleri için daha detaylı ve nicelikli bir kademeli harç sisteminin geliştirilmesi konusunda tartışmalara zemin hazırlamak amacım taşımaktadır. Anahtar Kelime: Kademeli Harç Sistemi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DESIGN OF A GRADUATED TUITION SYSTEM FOR THE HIGHER EDUCATION IN TURKEY Aytekin, Serap M.S. Department of Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. İbrahim Koyuncu December 2001, 70 pages Financing the higher education system has been an important problem in Turkey for many years. In the present system, all students are asked to contribute a certain tuition fee, which seems too much for the poor student and a meaningless amount for the well to do. The existing system thus appears unfair for both of these students. The best system would be that which least displeases both sides. On the other hand, the state universities have very big financial problems due to the increasing costs of education and the negligible revenues obtained from the existing tuition fee system and what the state adds to this amount. mThe purpose of this study is to design a Graduated Tuition System, which could be used in solving the financial problems of the Turkish universities. The applicability of the Graduated Tuition System (GTS) was shown by applying the system to the Middle East Technical University (METU) data using the income levels of the METU students, obtained from a questionnaire collected by the METU in the year 2000. The preliminary study shows that it would be possible to collect sufficient amount of money by implementing the Graduated Tuition System at METU to meet the major operational costs of the university. This study attempts to start discussions on the tuition system problem so that well developed GTS for the METU and other state universities in Turkey can be established. Keyword: Graduated Tuition System IV