Belirsiz yapılı sistemlerin dayanıklılık çözümlemesi
Robustness analysis of plants with uncertain structures
  1. Tez No: 105566
  2. Yazar: ADEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAZ ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Fiziksel sistemlerin parametrelerinde oluşabilecek belirsizliklerin sisteme etkisi, aktarım işlevindeki çokterimlinin katsayılanndaki değişmelerle ele alınabilmektedir. Çokterirnlinin katsayılanndaki değişimler dört şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisinde, her katsayıdaki değişim birbirinden bağımsız (Kharitonov belirsizlik yapısı) olarak ele alınmaktadır. İkinci olarak karşımıza çıkan belirsizlik yapısı, katsayıların birbirine kaydırılmış doğrusal (afifine linear) olarak bağlı olduğu yapılardır. Üçüncü belirsizlik yapısında ise, katsayılar çokludoğrusal (multilinear) olarak ele alınmaktadırlar. Son belirsizlik yapısı, en genel belirsizlik yapısı olan çokterimlisel belirsizlik yapısıdır. Bu çalışmada, Kharitonov belirsizlik ve kaydırılmış doğrusal belirsizlik yapılarının dayanıklı kararlılık çözümlemesi yapılmıştır. Ayrıca bağımsız belirsiz yapılı kararsız bir sistem ailesini dayanıklı kararlı yapmak ve düzeltmek için birinci mertebeden düzelteçler ele alınıp uygun düzelteç seçimi için öneriler geliştirilmiştir. Değinilen belirsizlik yapılarının dayanıklı kararlılık çözümlemesini yapmak için MATLAB izlencesi altında çalışan bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım, Kharitonov belirsizlik yapısı çözümlemesi çizimleri, kayan sıklık işlevi çizimleri, kaydırılmış doğrusal belirsizlik yapısı çözümlemesi çizimleri, bağımsız belirsiz yapılı sistem çözümlemesi çizimleri, bağımsız belirsiz yapılı sistemlerin birinci mertebeden düzelteçlerle düzeltim çizimleri ve kararlılık payı yardımıyla uygun düzelteç seçimi seçeneklerini içermektedir. Seçilen örnekler ile geliştirilen yazılımın sağladığı olanaklar ve kolaylıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of uncertainities in physical systems can be modelled as parameter changes in the transfer function. There are four types of parameter changes in polynomials. The first one where each coefficient changes are considered to be independent of each other. The second one is that each coefficient depends affine linearly on each other. In the third case, coefficient changes depend multilinearly on each other. The last one is polynomic uncertainty structure. In this thesis, we deal with independent and affine linear uncertainty structures and investigate robust stability analysis of these uncertainty structures. In addition, we investigate robust stability of independent uncertainty structures with first order compensators and we provide some procedures to choose suitable compensators. We develop a software compatible with MATLAB to investigate robust stability of these (independent and affine linear) uncertainty structures. In this software, independent uncertainty structure analysis, frequency sweeping function plots, affine linear uncertainty structure analysis, independent uncertainty with general compensators, independent uncertainty with first order compensators and suitable compensator selection with robustness margin are included. With some selected examples, we demonstrate the facilities in the developed software program.