Genelleştirilmiş diferansiyel quadrature metodunun kafes sistemlerine uygulanması
Application of generalized differential quadrature method to truss systems
- Tez No: 112601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Mühendislik problemlerinde, yapı problemlerinin çözümü için birçok metot geliştirilmiştir. Bu metotlar 'Sonlu Elemanlar, Sonlu Farklar, DQM (Diferansiyel Quadrature Metot vb.) iyi sonuçlar verir. Yapının özel noktalarındaki sonuçlar araştırılmak istendiğinde en kullanışlı metot DQEM (Diferansiyel Quadrature Eleman Metot)'dir. Bu metotta iyi sonuçlar elde etmek için bütün noktaların kullanılmasına ihtiyaç yoktur. Bu yüzden DQEM bazı özel noktaların kullanımı için kullanışlıdir.GDQ (Genelleştirilmiş Diferansiyel Quadrature) 'da sistemin bir eleman olması zorunluydu. Bu çalışmada, bir eleman yerine daha fazla eleman kullanıldı. Fazla eleman kullanılarak Sonlu Elemanlar Metodu ile aynı sonuçlar elde edilmiştir. Bunun anlamı, iyi sonuçlar bulmak için Sonlu Elemanlar Metoduna göre daha az hesaplama zamanı gerektirmektedir. DQEM yapı problemlerinin çözümünde kullanılan alternatif bir metottur. Bu metot sadece diferansiyel denklemlerin çözümünde değil aynı zamanda integral denklemlerin çözümünde de kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Engineering problems, most of methods are progressed to solve structural problems. These methods such as Finite Element, Finite Difference, DQM, etc., give good results. When we want to search results in the some specific points of the structure, the most useful method is DQEM (Differential Quadrature Element Method). In this method, all of the nodes are not needed to obtain good results. For this reason, DQEM (Differential Quadrature Element Method) are useful to search some specific points. In the GDQ (Generalized Differential Quadrature), system must be only one element. In this study, more than one element is used instead of one element. Of course, in the finite element method, the same results can be found using much more element. It means that more computational time is needed to find good results. As an alternate method DQEM can be used to solve structural problems. This method not only is used to solve differential equations but also used integral equation. ^ «**&$&* ^