Katı atıklar, Ankara-Çadırtepe (Sincan) katı atık sahası ve tıbbi atıkların yakılması
Solid wastes, waste disposal site of Ankara-Çadırtepe (Sincan) and incineration of medical waste
  1. Tez No: 114622
  2. Yazar: FERDAĞ ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
KATI ATIKLAR, ANKARA-ÇADIRTEPE (SINCAN) KATI ATIK SAHASI VE TIBBİ ATIKLARIN YAKILMASI ( Yüksek Lisans Tezi) Ferdağ ORUÇ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Son yıllarda ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, hem evsel, hem de endüstriyel ve tıbbi atıkların miktarı ve çeşidi giderek artmaktadır. Ayrıca, bu atıklar teknik şartlara ve hijyenik koşullara uygun şekilde bertaraf edilmedikleri zaman hava, su ve toprak kirlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, atıkların çevreye en az zarar verecek şekilde bertarafını sağlayacak yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, genel olarak; nüfus artışı, düzensiz kentleşme, büyük yerleşim merkezlerine olan hızlı nüfus akımı ve sanayileşme gibi temel nedenler sonucu oluşan katı atıkların tanım ve tipleri, değerlendirme yolları ayrı ayrı sunulacaktır. Bunun yanısıra, katı atık yönetimine değinildikten sonra, Ankara-Çadırtepe (Sincan) katı atık sahası seçimi, tıbbi atık yönetimi ve tıbbi atıkların yakılması bu çalışmada yer alacaktır.Çevrenin soruna dönüşmesi, genellikle insan kaynaklı etkilerin, kendilerine özgü nitelikleri ve nicelikleri ile, doğanın ilişkiler sistemini ve dengelerini zorlamasının bir sonucu olmaktadır. Büyük yerleşim merkezlerinde katı atıkların etkin ve verimli bir biçimde toplanması, taşınması, değerlendirilmesi ve uygun bir yöntemle zararsızlaştırılması, yerel yönetimlerin karşılaştığı başlıca sorunlar arasındadır. Hastane atıkları, diğer evsel katı atıkların dışında havada, suda ve toprakta kalıcı özellik gösteren ve ekolojik dengeyi bozan atıklar olduğundan“Tehlikeli ve Zararlı Atıklar”sınıfına girmektedir. Bu çalışmanın sonucunda, özellikle yanabilir kanserojen maddeler, patolojik maddeler, toksik organik bileşikler veya biyolojik olarak aktif maddeler için toksik özellik kazanmalarının önlenmesi ve çevresel etkilerinin azaltılması, yakılabilir madde içeriği fazla olan büyük hacimli katı maddeler için hacmin azaltılması, yönetmeliklerde belirtilen emisyon sınırları içinde olması gereken kokuya yol açan bileşikler içeren is, fotoreaktif organikler, karbonmonoksit veya diğer yanıcı maddeler için yönetmeliklere uygunluğunun sağlanması, sızması mümkün olan veya kötü koku yaratan organik maddeler içermesinden dolayı, tıbbi atıkların bertaraf edilmesinde, yakma'nın en sağlıklı yöntemlerin başında geldiği kanaatine varılmıştır. Bilim Kodu : 5001025 Anahtar Kelimeler : Katı atık, tıbbi atık, katı atık yönetimi, tıbbi atık yönetimi, yakma. Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
m SOLÎD WASTES, WASTE DISPOSAL SITE OF ANKARA- ÇADIRTEPE (SİNCAN) AND INCINERATION OF MEDICAL WASTE (M.Sc. Thesis) Ferdağ ORUÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT The amount and types of both municipal, medical and industrial solid wastes have increased gradually because of economical and technological developments. In addition, these wastes cause air, water and soil pollution when they weren't disposed properly to technical and hygienic conditions. The least harmful disposing solid waste methods for the environment must be used. In this study, the problems associated with the high rate of solid waste production, the types and the characteristics of solid wastes which are mainly due to increase in population, irregular urbanization, migration, to big cities and industrialization will be presented are by one. In addition to this, solid waste management, medical waste management and incineration of medical waste were described. The environmental problems are generally resulted by anthropogenic impacts, as well as stressed natural balances and interactions.IV The collection, transport, transfer, reuse, recycle and proper disposal shortly management of solid waste, is an important issue for the local authorities of large metropolitan areas. As a result of this study, for environment protection purposes, in order to prevent the toxic effects, especially flammable carcinogen, pathological materials, toxic organic compounds or biologically active materials must be eliminated. For the bulk solid materials containing a great amount of inflammable matter, the reduction of the volume is important. The compounds such as smut, photoreactive organics, carbonmonoxide or other inflammable materials whose emission data are limited by the instructions must comply with the regulations. It is seen that incineration is the most healty method for disposing the medical waste containing smelly and leaky organic materials. Science code.5001025 Key Words : Solid waste, medical waste, solid waste management, medical waste management, incineration. Page number : 126 Adviser : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL