Türkiye'de A tipi yatırım fonlarının performans açısından karşılaştırılması
Performance comparison of type-a mutual funds in Turkey
  1. Tez No: 513291
  2. Yazar: GÖLGEN MARDOMKHAH KHANEHBARGH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de faaliyet gösteren toplam 30 adet A tipi yatırım fonunun, Ocak 2013-Aralık 2017 yılları arasında 60 aylık dönemdeki performanslarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yatırım fonları ile ilgili genel bilgi verilmekte, ikinci bölümde, yatırım fonlarının performans ölçümünde kullanılan yöntemler tanıtılmakta, üçüncü bölümde, literatür taraması yapılarak son bölümde, A tipi yatırım fonlarının performansları karşılaştırılmaktadır. Çalışmada, Ocak 2013-Aralık 2017 tarih aralığında sürekli faaliyet gösteren, başka bir fon ile birleşmemiş ve tasfiye edilmemiş, kesintisiz verilere sahip toplamda 30 adet A tipi yatırım fonunun aylık verileri kullanılmıştır. Ayrıca A tipi yatırım fonları, 10 adet değişken fon, 10 adet altın fon ve 10 adet de hisse senedi fonu olmak üzere toplam üç ayrı grup olarak sınıflandırılmıştır. Yatırım fonlarının performanslarının karşılaştırılmasında, Sharpe, Treynor ve Jensen performans endeksleri kullanılmıştır. Çalışmada genel olarak fonların risk ve getirilerine bakıldığında, hisse senedi fonlarının getirisi ve riskleri en yüksek olarak bulunmuştur. Bunun aksine, değişken fonların düşük getiri ve düşük riske sahip olduğu görülmüştür. Performans endeks sonuçlarına göre, Sharpe endeksi açısından, hisse senedi fonları en yüksek performansa sahipken, değişken fonlar en düşük performansa sahiptir. Treynor endeksi açısından, değişken fonlar en yüksek performansa sahipken, hisse senedi fonları en düşük performansa sahiptir. Jensen endeksi açısından ise, hisse senedi fonları en yüksek performansa sahip iken, değişken fonlar en düşük performansa sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to compare performance of 30 type-A mutual funds of the 60-month period between January 2013 and December 2017 operating in Turkey. In this respect, the study is composed of 4 sections. In the first section, teorical information about mutual funds is given, in the second section, the methods that are used to evaluate mutual funds are described, in the third section, literature review is given and in the final section, performance of Type –A mutual funds are compared. In this study, monthly data regarding a whole of 30 type-A mutual funds that were permanently active in the period between January 2013 and December 2017,which weren't merged with another fund and liquidated, and have uninterrupted data, were used. In addition, 30type-A mutual funds are classified into three groups of 10 variable mutual funds, 10 gold mutual funds and 10 stock mutual funds in the analysis. In order to compare performance of the Type –A mutual funds, Sharp, Treynor and Jensen indexes methods are applied. Results of the study show that while stock mutual funds have both higher risk and higher return, variables mutual funds have both lower risk and lower returns. The results also show that according to the performance indexes, Sharpe index indicates that while stock mutual funds have the highest performance, variable mutual funds have the lowest performance, Treynor index indicates that while variable mutual funds have the highest performance, stock mutual funds have the lowest performance and the Jensen index indicates that while stock mutual funds have the highest performance, variable mutual funds have the lowest performance.