Dünyada ve ülkemizde banka birleşmeleri ile banka birleşmelerinde tarafların eğitiminin önemi
Merger and acquisitions in the world and Turkey and the importance of education between sides of mergers and acquisitions
- Tez No: 133705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
79 ÖZET Dünyanın yaklaşık son otuz yıldan beri küreselleşme kavramının da etkisiyle serbestleşme (deregulation) eğilimi içinde olduğu, bununda finans sektöründen mal ve hizmet piyasalarına kadar bir çok alanda etkilerini gösterdiği açıktır. Küreselleşmenin ülkelerdeki rekabeti artırıcı etkisi ile hemen hemen tüm sektörlerde yaşanmaya başlayan bir eğilimde birleşmedir. Asırlık yayınevi ve gazetelerin bir kaç yıllık internet şirketleri ile birleşmesinden dünyanın büyük bankalarının kıtalararası birleşmelerde bulunmasına kadar büyük bir hızla gelişen birleşmelerin bankacılık yönünden incelemesi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede; çalışmamızın birinci bölümünde birleşme ve birleşme çeşitleri, dünyada bankaları birleşmeye neden olan faktörler incelenmiştir. 2. Bölümde dünyada banka birleşmeleri konusu, AB (Almanya, Fransa), ABD ve Japonya'nın konuya ilişkin mevzuatı ve son yıllarda bu ülkelerde yaşanan büyük banka birleşmelerine ilişkin spesifik örnekler yoluyla incelenmiş ve ülkemizde yaşanan banka birleşmeleri ise; Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi açısından ayrı ayrı inceleme konusu yapılmıştır. 3. Bölüm Türkiye'de birleşmelere ilişkin mevzuat bölümü olup, özellikle vergi kanunları ile birleşmenin desteklenmesine neden olan gelişmeler de bu bölümde yer almıştır. 4. Bölümde ülkemizde banka sahiplerinin ve yöneticilerinin sahip olması gereken hususlar belirtilerek banka birleşmelerinde bu kişilerin eğitim düzeyinin önemine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın tümünde örnekler ve anlatımların cari olması için son gelişmelere yer verilmiş olup bununla 2000'li yıllardaki birleşmelerin trendleri ile ilgili sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY It is certain that from the finance circles to goods and the service markets are being effected by the act of globalisation with the deregulation trend of world for the last 30 years. Merger and acquisation is a trend of the act of globalisation in the base of increasing the effect of competition in all sectors. The main point of our study is the inspection of the merger and acquisation by the side of banking from the centennial publishing houses and the newspapers' merger and acquisation with the newly established internet companies to the intercontinental merger and acquisations of the big banks of the world. In this manner, in the first section the merger and acquisations.and types of merger and acquisations and the reason for merger and acquisations of the banks in the world being inspected theoretically. The second section is a look for the subject of bank merger and acquisations, the legislation of EC, USA and JAPAN and the specific samples of bank merger and acquisations being hold in these countries in the recent years. In addition to this topics the merger and acquisations of banks in our country is studied throughout the Ottoman and Republician History seperately in the this section. The third section is about the legislation part of the merger and acquisations in Turkey in the mean of supporting the merger and acquisations in the light of tax amendment. Throughout the whole search, as the samples and the explanations to be current; the latest developments are being hold with the trend of merger and acquisations through 2000s.