Üniversite öğrencilerinin giyim harcamalarında reklamın etkileri (Ankara'daki üniversite öğrencileri üzerine bir alan çalışması)
The Effects of advertising on the clothing consumption of university students (a survey among the university students in Ankara)
  1. Tez No: 133796
  2. Yazar: HANDAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
115 ÖZET Ankara merkezde okuyan üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bu araştırma, reklamların öğrencilerin satın alma davranışlarında ne derece etkili olduğunu saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 544 üniversite öğrencisine anket uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin gelir düzeylerinin farklılık göstereceği ve bunun da satın alma davranışlarını etkileyeceği düşüncesiyle tabakalı örnekleme yapılmış ve üniversiteler devlet ve vakıf olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ankara'da bulunan 4 devlet (Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi) ve 4 vakıf üniversitesi (Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi) araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada 30 sorudan oluşan bir anket kullanılmış, elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak tasnif ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
116 ABSTRACT The purpose of this research, which has been conducted on university students in Ankara, is to determine the effect of advertisements on the student's clothing consumption behavior. In the course of research, a survey is conducted among 544 university students. Taking into consideration the income level of university students will differ and this will affect the consumption behavior, stratified random sampling has been made and universities are classified as public and private. Four public (Ankara University, Gazi University, Hacettepe University and Middle East Technical University) and four private (Atılım University, Başkent University, Bilkent University and Çankaya University) universities are included in scope of this research. A survey consisted of 30 questions is used during the research and data gathered from the survey are analyzed using SPSS software package programme. During the analysis of data“Chi-Square Method”is used.