Avrupa Toplulukları Mahkemesi'nin kuruluşu, yapısı ve işleyişi
The Court of European Communities of Foundation, structure and function
- Tez No: 134903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Avrupa Topluluğu yirminci yüzyılda kurulan birliktelikler içerisinde önemli güce sahip bir Topluluktur. Bu Topluluk Avrupa kıtasının daha önce yaşamış olduğu kötü olaylara bir son vermek amacı ile kurulmuştur. Önceleri, bugünkü manada bir birliktelik oluşturulacağı pek inandırıcı gelmemekte idi. Topluluk günümüzde gerek dünya siyasetinde ve gerekse dünya ekonomisinde bir gücün ifadesi olmuştur. Bunun en açık örneği Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir çok ülkenin üye olmak için başvurmasıdır. Tezimizde yüzyıla damgasını vuran bu Topluluğun kurumlanndan olan ATM' ni inceledik. Avrupa Toplulukları Mahkemesi' ni bir yargı organını olmasının yanında yeni oluşmakta olan bir hukukun uluslarüstü bir kurumu olması nedeniyle inceledik. Tezimizde ana hatlarıyla şu konulara yer verdik. ATM'nin kuruluşu, görevi, yetkileri ve çalışma sistemini ele aldık. Mahkemede görevli üyelerin seçimi, yetkilerini, niteliklerini inceledik.Mahkemenin bakmış olduğu davalar, başvurma usulleri, davalara ilişkin usul, kanunlar ve kararların niteliğine değindik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Communities have an important power among the communities established in 20 th. Century. It is founded to halt/stop the bad events lived in European Continent. At firs it was not persuasive to make a community like today. Nowdays, the communities is the state of power both in politic and in word economy. The celar sample of this is the applies for membership to community including Turkey. I have studied European Communities Cort, one of the foundatitons of community which brand the century in my thesis. I have examined the ECC (European Communities Cort) because of being a judgement organ and being a foundation of new developing international law. My thesis includes those basic subject. The foundation of ECC, mission, authority and working system. I have examined the election of the courts judges, authorities and qualities. And also I have pointed to trail applying procedures,procedures about qualities of decision.