Düşük akımlı anestezide izofluran ve desfluran ile vücut ağırlığına göre uygulanan taze gaz akımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 138686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN TOĞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
7.ÖZET Güncel düşük akım anestezisi uygulamalarında taze gaz akımı, genellikle 500- 1000 mL.dk“1 gibi sabit değerlerde uygulanmaktadır ve vücut ağırlığı göz önünde tutulmamaktadır. Çalışmamızda vücut ağırlığına göre ayarlanmış taze gaz akımının her hasta için hesaplanması şeklinde bir yaklaşımdan yola çıkarak; 10- 20-30 ml_.kg~1dk~1 olarak izofluran ve desfluran ile uygulanan taze gaz akımının hemodinami, vücut ısısı, oksijen ve anestetik gaz konsantrasyonları üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Etik kurul ve hasta onayı alındıktan sonra, elektif cerrahi geçirecek, ASA l-ll grubu 60 erişkin olgu izofluran (Grup İ) uygulanan ve desfluran (Grup D) uygulanan iki gruba ayrıldı. İzofluran veya desfluran grubunu oluşturan 30'ar olgu 10 ml_.kg”1.dk“ \ 20 mL.kg”1.dk“1, 30 ml_.kg”1.dk~1 taze gaz akımı uygulanan 3 alt gruba rasgele ayrıldı. Operasyon odasında giriş nabız sayısı (NS, atım/dk), sistolik (SAB, mmHg), diastolik (DAB, mmHg), ortalama arter basıncı (OAB, mmHg) ve oksijen saturasyonu (Sa02, %) ölçülerek kaydedildi. Endotrakeal entübasyondan sonrası ilk 10 dk'da; taze gaz akımı 4 L.dk“1 (%50 02:N20) uygulanıp, izofluran konsantrasyonu % 1,5 ve desfluran konsantrasyonu % 6 olarak ayarlandı. Bu sürenin sonunda, gruplara göre taze gaz akımı hızları ayarlandı. Olguların hemodinamik parametreleri, giriş değerlerine göre ± %25 sınırlarında olacak şekilde, izofluran ve desfluran konsantrasyonları değiştirildi. Çalışılan parametrelerden; NS, SAB, DAB, OAB, Sa02; ösefagus ısısı (°C), açılan vaporizatördeki gaz konsantrasyonu, FiAN, FeAN, Fi02, Fet02, FiN20, FetN20 ve 50MVeks indüksiyon sonrası 1, 5, 10, 15, 30, 45, 60, 75, 90, 105, 120, 135 ve 150. dakikalarda kaydedildi. NS, SAB, DAB, OAB ve Sa02 indüksiyon sonrası 0. dakikada ayrıca ölçülerek kaydedildi. Her iki grubu oluşturan olguların demografik verileri arasında fark yoktu. İzofluran ve desfluran grupları karşılaştırıldığında hemodinamik açıdan anlamlı fark saptanmadı. Tüm hemodinamik değişimler ± % 25 sınırlarında kaldı. Her iki grupta indüksiyon öncesi nabız sayısı ve OAB değerleri 0 ve 1 dakikalarda artma sonraki zamanlarda başlangıç değerlerine göre azalma gösterdi. Her iki grupta da vücut ısısı başlangıç değerlerine göre azaldı ancak 30. dakikadan itibaren vücut ısısı artarak 150.dk'da başlangıç değerine yaklaştı. Açılan vaporizatör konsantrasyon değişimleri açısından izofluran kendi alt grupları ve desfluran kendi alt grupları arasında anlamlı fark yoktu. FiAN ve FeAN konsantrasyonları açısından 10 ml. kg”1dk“1 akım kullanılan izofluran alt grubuyla 20-30 ml.kg.”1dk“1 akım kullanılan gruplar arasında anlamlı azalma saptandı. 10 ml.kg”1dk“1 akım kullanılan desfluran alt grubuyla 20-30 ml.kg.”1dk“1 akım kullanılan gruplar arasında FiAn 15-30 dk da ve FeAn ise 30 dk da anlamlı azalma saptandı. Dakika volümleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. İzofluran ve desfluranın 10-20-30 ml.kg”1dk“1 taze gaz akımı gibi düşük akımda hemodinamiği etkilemediği düşüncesindeyiz. İzofluran ve desfluranın 20-30 ml. kg”1dk“1 taze gaz akımı gibi düşük akımda güvenle kullanılabileceği ancak oksijenlenme açısından izofluranın daha üstün olduğu kanısındayız. 10 ml.kg”1dk“1 taze gaz akımında 1:1 (02:N20) kullanımında inhalan olarak desfluran kullanılan olgularda hipoksi riski olduğu, bununla beraber hipoksinin Fi02 % oranı artırılarak önlenebileceği düşüncesindeyiz. Sonuç olarak; Oksijenlenme açısından 1:1 (02:N20) kullanılarak açılan 20 ve 30 ml.kg”1dk“1 taze gaz akımlarının birbirlerinden üstün bir fark yaratmadığı, bu yüzden 20 ml.kg”1dk"1 taze gaz akımının pratikte kullanılabileceği kanısındayız. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Current low flow anesthesia practice generally has been applied with 500-1000 mL.min“1 constant rates and adjusted according to body weight. In our study, we aimed to examine the effects of 10-20-30 ml_ kg”1.min~1 fresh gas flow with isoflurane and desflurane on hemodynamics, body temperature, oxygen and anesthetic gas concentration. We applied the fresh gas flow according to body weight for each patient. After approval of Ethic Committee and patient consent, ASA l-ll, 60 adult patients undergoing elective surgery were divided into isoflurane (group I) and desflurane (group D) groups. 30 cases of isoflurane and of desflurane groups were randomly divided into 3 subgroups according to fresh gas flow as 10 ml_.kg“1.min”1, 20 ml_.kg~1.min“1, 30 ml_.kg”1.min“1. Heart rate (HR, beat.min”1), systolic (SAP, mmHg), diastolic (DAP; mmHg), mean arterial pressure (MAP, mmHg) and oxygen saturation (Sa02, %) were recorded as beginning values in the operation room. First 10 minutes after endotracheal intubation, fresh gas flow was applied 4 L. min“ 1 (50% 02:N20), isoflurane and desflurane were adjusted as %1,5 and %6 respectively. At the end of this period, fresh gas flow were adjusted according to groups. Isoflurane and desflurane concentration were changed when hemodynamic parameters were different more than ± 25% according to basal hemodynamic parameters of cases. 52From the studied parameters; HR, SAP, DAP, MAP, Sa02 esophagial temperature (°C), gas concentration in the opened vaporisator, FiAN, FeAN, Fİ02, Fet02, FetN20, and MVexp were recorded at 1, 5, 10, 15, 30, 45, 60, 75, 90, 105, 120, 135 and 150 min. after induction. HR, SAP, DAP, MAP and Sa02 were also recorded at the 0. min. after induction. There was no difference in demographic datas of cases between two groups. When we compared the isoflurane and desflurane groups there were no significant differences in the hemodynamic datas. All hemodynamic changes were within the limits of ± 25%. HR and MAP values before induction for both of the groups were increased at 0. and 1. min. but were decreased at other times compared to basal values. Body temperature was decreased compared to basal value for both of the groups. However, after the 30. min it was increased and at the 150. min it was closer to beginning value. Regarding to opened vaporisator concentration changes there were no significant differences in isoflurane subgroups and desflurane subgroups. Regarding to FiAN and FeAN concentrations, these was significant decrease among 10 mL.kg”1min“1 isoflurane subgroup and 20 and 30 mL.kg”1.min.“1 isoflurane subgroups. There was significant decrease in FiAN at 15-30. min. and FeAN at the 30. min between the desflurane subgroup with 10 mL.kg.”1.min.“1 flow rate and subgroups with 20-30 mL.kg.”1.min.“1 flow rates. There were no significant difference according to MV (minute volume) among groups. We thought that isoflurane and desflurane with 10-20-30 mLkg”1min~1 low fresh gas flow did not effect the hemodynamics. Also; isoflurane and desflurane can be used safely with 20-30 ml_.kg~1.min“1 low fresh gas flow, but isoflurane was superior regarding to oxygenation. We taught that there was the hypoxia risk for the 10 mL.kg.”1.min.“1 fresh gas flow of 1:1 (02:N20) with desflurane as an inhalent agent, however, this hypoxia can be prevented with increase in Fi02 % ratio. As a result; we thought that, there was no difference between 20 and 30 mL.kg.”1.min“1 fresh gas flow with 1:1 (02:N20) regard to oxygenetion. So, 20 mL.kg.”1.min."1 fresh gas flow can be used safely in practice. 53